english


Для Беларусаў • Fotogalerie • Download • Kontakt • Odkazy • Forum

Aktuality

Kdo jsme?

Výzvy a prohlášení

Kniha návštěv

Naše bannery

Kdo je Aljaksandr Milinkievič

Kdo je Alexandr Lukašenko

Informace o Bělorusku

Běloruština

Bělorusko v proměnách času

Charta '97

Novinky na tomto webu:

Zpátky do budoucnosti (Minsk-Praha)

Recenze: R. Baradulin - Žít

Kurapaty – tragické místo běloruské historie

Jak vznikly běloruské státní symboly

Historie BNR

Studie: Anarchistické hnutí v Bělorusku

Andrej Chadanovič – Hrozba stabilitě

Minsk "kalící"

Lyceum Jakuba Kolase

Eskadra smrti

Nejbližší akce:

 

 

Stáhněte si českou verzi filmu Náměstí:

 

Flash animace od Multclubu

s písní skupiny Čyrvonym pa Biełamu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svobodné Bělorusko v novém

14.11.2007 - Právě pracujeme na nových stránkách Svobodného Běloruska, o.s. Podívat se na ně můžete na adrese svobodnebelorusko.cz


16. listopadu - Den solidarity s Běloruskem

14.11.2007 - Iniciativa provádět Den Solidarity vzešla po tom, co 16. září 2005 minská milice rozehnala pokojnou demonstraci a odebrala účastníkům této akce portréty zmizelých politiků a národní vlajky. Toho dne jeden z lídrů hnutí Zubr Nikita Sasim zvedl nad hlavu svou džínovou košili jako symbol protestu proti diktatuře. Od té doby se koná Den Solidarity každého 16. dne v měsíci. Všechny akce konané v tento den jsou také připomínkou čtyřech lidí, kteří položili svůj život za svobodné Bělorusko. Byli jimi Viktar Hančar, Anatolij Krasouski, Jurij Zacharenko a Dmitrij Zavadski. Všichni ze dne na den záhadně zmizeli.

→více


Bělorusko sváže svůj rubl s USD

1.11.2007 - Původně se plánovalo, že svázanost národních měn Ruska a Běloruska bude předpokladem k vytvoření jednotného ekonomického prostoru, kterému jako vzor sloužila Evropská unie.

→více


Bělorusko: Poslanec antisemita

1.11.2007 - „Josif Stalin zachránil Slovany od koncentračních táborů, které vybudovali žido-bolševici v čele se Lvem Trockým a  2. světovou válku vyvolali žido-fašisti“ – prohlásil v rozhovoru pro rádia Sierhiej Kascian, místopředseda komise pro zahraniční otázky běloruského parlamentu. Poslanec také obvinil Západ z šíření fašismu. „Co to je jestli ne fašismus, když jsou vědci, kteří negují Holocaust, zavíráni do vězení?“, řekl Kascian.

→více


Bělorusko zaplatilo Gazpromu celý dluh za plyn

8.8.2007 - Ruský plynárenský podnik ve středu oznámil, že Bělorusko zaplatilo celou částku 460 miliónů dolarů, které dlužilo Rusku za dodávky plynu. Nenaplnily se tak obavy, že by letní rusko-běloruský spor o plyn mohl narušit dodávky do Evropy, jako se tomu stalo letos v lednu.

→více


UK bude učit běloruštinu

8.8.2007 - Na Ústavu slavistických a východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se bude od začátku nadcházejícího akademického roku učit běloruština. O výuku tohoto východoslovanského jazyka žádali své profesory sami studenti slavistiky. „Běloruský jazyk bezesporu patří k  evropskému kulturnímu dědictví. Jako odkaz Velikého Knížectví Litevského zaujímá čestné místo v rodině slovanských jazyků, které je dáno jeho starobylostí a čistotou. V dnešní době též bohužel patří mezi jazyky vážně ohrožené“ – psali studenti ve své výzvě.

→více


Bělorusko zaplatilo část dluhu Gazpromu

6.8.2007 - Bělorusko splatilo 190 milionů dolarů z dluhu ve výši 456 milionů dolarů za předchozí zásilky plynu od ruského plynárenského monopolu Gazprom. Ten následně o týden odložil snížení dodávek zemního plynu do této země.

→více


Lukašenko: S anarchií na internetu skoncujeme

3.8.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek nařídil své vládě zpřísnit omezení na využívání internetu a řekl, že Bělorusko by mělo následovat čínský model. Používání internetu v Bělorusku je již částečně omezené. Návštěvníci internetových kaváren musí předložit identifikační dokumenty, pokud chtějí jít na internet, zatímco internetové připojení firem a domácností kontroluje stát.

→více


V Bělorusku pozastavili činnost opozičních komunistů

3.8.2007 - Běloruský nejvyšší soud ve čtvrtek pozastavil činnost tamější komunistické strany na šest měsíců pro nedodržení pravidel registrace, které zhodnotil jako porušení zákona. „Komunisté při registraci některých místních organizací konali v rozporu s nedávno přijatým zákonem“, rozhodla soudkyně Anna Sokolovskaja. Dodala, že registrace členů byla všeobecně špatně organizovaná. Nejvyšší soud zakázal opoziční Straně komunistů Běloruska (PKB) jakoukoliv činnost mimo kroků směřujících k nápravě chyb.

→více


Minsk: Negativní tendence v běloruské ekonomice

3.8.2007 - Běloruská periodika probírají zasedání Rady ministrů věnované hodnocení stavu hospodářství v prvním pololetí. Dokonce i státní deníky upozorňují na negativní tendence, které se v běloruské ekonomice objevily po zvýšení cen ruského plynu a ropy.

→více


Lukašenko dluh za plyn zaplatí,  pomůže mu Chávez

2.8.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes slíbil, že jeho země okamžitě zaplatí Rusku dluh téměř půl miliardy dolarů za letošní dodávky zemního plynu.

→více


Polsko se obává omezení dodávek ruského plynu

2.8.2007 - Moskva hodlá omezit Bělorusku dodávky zemního plynu. Důvodem jsou nesplacené pohledávky za surovinu ve výši asi půl miliardy dolarů. Na tranzitu přes běloruské území jsou závislé středo a západoevropské země. Problémy s dodávkami ruského plynu se v první řadě mohou dotknout Polska. Podle tamního ministerstva hospodářství ale zatím není důvod k panice.

→více


Lukašenko se připravuje na horší časy

2.8.2007 - Po lednovém zvýšení cen ruské ropy a plynu pro Bělorusko se všeobecně očekává, jak bude lukašenkův režim reagovat na hrozbu zhoršující se ekonomické situace. Jedním z prvních projevů blížících se problémů jsou zřejmě nedávné změny na nejvyšších postech v KGB a ve velkých petrochemických podnicích. Očekává se také výměna premiéra. Lukašenko se obklopuje věrnými spojenci a zdá se, že se prostřednictvím dalšího upevňování své moci připravuje na horší časy.

→více


Problémy, které vyhrocují rusko-běloruské vztahy

2.8.2007 - Děkuji Vám za to, že jste mi umožnili vystoupit v Radě Evropy. Pokusím se mluvit maximálně stručně, ale nicméně i tak Vám přiblížit hlavní smysl rozhodnutí ruských úřadů, která se týkají Běloruska. V každém případě to, jak my, specialisté na rusko-běloruské vztahy, tato rozhodnutí chápeme. Kromě toho se pokusím vysvětlit názory, které panují mezi ruskými experty o rusko-běloruských vztazích.

→více


Bělorusko má peníze na uhrazení ruského plynu

2.8.2007 - Nezávislý běloruský ekonom je přesvědčen, že Minsk má dostatečné množství peněz, aby splatil dluh za ruský plyn, který dosahuje výše téměř půl miliardy dolarů. Leanid Zaika upozorňuje, že Bělorusko má státní rezervy a více než 600 miliónů dolarů, které získalo od Gazpromu za prodej akcií svého distributora plynu.

→více


EK vyzývá Gazprom a Bělorusko k vyřešení sporu

2.8.2007 - Evropská komise (EK) vyzvala ruský koncern Gazprom a běloruskou vládu k rychlému a přátelskému vyřešení sporu. Uvažuje navíc o svolání setkání unijních expertů na energetiku na příští týden.

→více


Bělorusko: Dva aktivisté byli odsouzeni k vězení

1.8.2007 - Dva opoziční aktivisté, jeden z nich je Franak Viačorka, byli minskými soudy odsouzeni podle článku o chuligánství. Informoval o tom Vincuk Viačorka, předseda Strany BNF. Jak dodal, byl jeho syn odsouzen na 7 dní odnětí svobody a Jaroslaŭ Hryščen z Maładého Frontu na 15 dní.

→více


Minsk: Úhyn ryb

1.8.2007 - V řekách brestského obvodu Běloruska dochází k masovému úhynu ryb. Specialisté se snaží najít příčinu tohoto úkazu.

→více


Rusko a Bělorusko se nedohodli na půjčce pro Minsk      +video

1.8.2007 - Šéfové vlád Ruska a Běloruska, Michail Fradkov a Siarhiej Sidorski, nedošli k dohodě ve věci výše a podmínek stabilizačního úvěru, který Moskva souhlasila poskytnout Minsku na pokrytí rostoucích nákladů na import zemního ropy a zemního plynu. Tyto problémy byly hlavním tématem rozhovorů obou premiérů v Moskvě.

→více


Zpátky do budoucnosti (Minsk-Praha)

28.7.2007 - Stroj času existuje. Nevěříte? Můžete si ho sami vyzkoušet. Jezdí na lince Praha-Minsk a tváří se jako obyčejný vlak. Každá hodina, kterou v něm strávíte, vás posune zhruba o rok zpět, takže v Minsku vystoupíte do sovětské reality. Se vším všudy.

→více


Mladí Bělorusové bojují s režimem zpěvy a tanci      +video

27.7.2007 - Vzdorovat diktatuře nikdy není snadné - mladí Bělorusové si však našli originální způsob, jak vyjádřit svůj nesouhlas s režimem Alexandra Lukašenka. V létě pořádají slavnosti zpěvů, tanců a divadelních představení, které se často mění v politický protest či alespoň politické gesto.

→více


Bělorusko dluží Rusku, plynová válka nekončí

27.7.2007 - Po sporech z konce minulého roku, které dostaly označení plynová válka, Bělorusko opět porušilo dohody. Minulý týden mělo zaplatit 450 milionů dolarů. Místo toho běloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal šéfa vyjednávacího týmu.

→více


Opozice versus lukašenkův režim

27.7.2007 - Nezávislé oslavy svázané s deklarací suverenity Běloruska na dnes vyhlásila místní opozice. Režim Alexandra Lukašenka je připraven – již zesílil represe. Na 27. července vychází výročí schválení deklarace nezávislosti Běloruska v roce 1990. Tento den byl oslavován jako svátek nezávislosti na začátku 90. let minulého století. V roce 1996 byl svátek z iniciativy prezidenta Alexandra Lukašenka přesunut na 3. července, který je oficiálně uznáván za datum osvobození Běloruska od hitlerovské okupace v roce 1944.

→více


Lukašenko chce běloruské citrony a pomeranče

27.7.2007 - Alexandr Lukašenko chce, aby běloruské kolchozy začaly pěstovat citrony a pomeranče. „Kdo řekl, že ve skleníku nevyrostou?“ – rozčiloval se diktátor během speciální schůze vlády svolané kvůli žním. Lukašenko prohlásil, že ho rozčiluje zaostalost a nedostatek nových nápadů v běloruském zemědělství.

→více


Běloruský tisk: Papež doporučoval sovětské filmy

27.7.2007 - Deník Respublika, prodloužená ruka běloruské vlády, tvrdí, že Jan Pavel II. radil katolíkům poslouchat budovatelské písně a dívat se na sovětské filmy.

→více


Evropská komise odsoudila zatýkání v Bělorusku

27.7.2007 - Evropská komisařka pro mezinárodní vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová vyjádřila znepokojení s poslední vlnou zatýkání v Bělorusku a vyzvala k okamžitému propuštění všech politických vězňů v zemi. Komisařka prohlásila, že je znepokojena „zatýkáním a uvězněním v posledních dnech členů běloruské opozice, mezi kterými je Paval Sieviarynec a Aljaksiej Šejn“.

→více


KGB zatýká běloruské opozicionisty

27.7.2007 - V předvečer na pátek plánované opoziční akce v Minsku trvá zatýkání opozicionustů.

→více


V běloruské KGB zuří válka klanů

26.7.2007 - Když běloruský režim Alexandra Lukašenka před několika dny oznámil změny ve vedení tajné služby KGB, vypadalo to jen na rozmar autoritářského vládce. Nyní se ale ukazuje pravá podstata této rošády.

→více


Milinkievič vyzývá k ukončení „honu“ na mladé opozicionisty

25.7.2007 - Bývalý kandidát na prezidenta Běloruska Aljaksandr Milinkievič se v úterý obrátil na KGB se žádostí o zastavení „honu“ na mladé opozicionisty.

→více


Bělorusko: Opozicionisté Sieviarynec a Šejn odsouzeni na 15 dní vězení

25.7.2007 - Na 15 dní odnětí svobody byli v úterý obvodním soudem v Minsku odsouzeni dva aktivisté běloruské opozice: Paval Sieviarynec a Aljaksiej Šejn. Byli uznáni vinnými z nelegálního šíření tiskovin.

→více


Alexandr Lukašenko chce mít svou stranu

24.7.2007 - Okolí běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka vytváří vládní stranu. „Je to projev slabosti“ – myslí si nezávislí politologové.

→více


V Minsku zadrželi lídry mládežnické opoziční organizace

24.7.2007 - Lídry opoziční mládežnické organizace Małady front zadrželi v noci v Minsku, informoval AFP mluvčí organizace Baris Hareckij.

→více


Minsk prodá Venezuele zbraně za miliardu dolarů

24.7.2007 - Bělorusko plánuje podepsat několik dohod o dodávce zbraní Venezuele za více než miliardu dolarů. V pondělí to řekl šéf běloruské Bezpečnostní rady Viktor Šejman. Uvedl, že smlouvy schválil venezuelský prezident Hugo Chávez, který Bělorusko navštívil minulý měsíc. „Kontrakty se podepíší v průběhu tohoto měsíce“ – řekl Šejman bez dalších podrobností.

→více


Lukašenko po šéfovi KGB odvolal i premiéra

23.7.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se v posledních dnech zbavuje svých nejbližších a dosud loajálních spolupracovníků.

→více


Lukašenko proti „stupidní a nepřátelské“ stanici TVP Białoruś

23.7.2007 - Za stupidní a nepřátelský projekt označil běloruský prezident Alexander Lukašenko nezávislou televizní stanici pro běloruské diváky, kterou ve Varšavě připravuje veřejnoprávní Polská televize. Program, který podporuje polská a americká vláda, už má termín zahájení vysílání: podle serveru BroadbandTVnews.com jím je listopad letošního roku.

→více


TVP spustí kanál pro Bělorusko

23.7.2007 - Polská veřejnoprávní Telewizja Polska S.A (TVP) připravuje kanál TV Białoruś určený pro diváky v Bělorusku. Vznik stanice již schválil úřad TVP.

→více


Jak se žije disidentům v běloruském GULAGu

23.7.2007 - "Ať žije Bělorusko, ať žije Bělorusko!" křičí skupinka mladých lidí držících se za ruce a obíhajících ohniště s dohořívajícími poleny.Mladík v čele mává bílou vlajkou s červeným pruhem uprostřed, která bývala státním symbolem nezávislého Běloruska, než ji úřadující prezident Alexandr Lukašenko nechal krátce po svém příchodu k moci v polovině 90.let nahradit "neškodným" červeno-zeleným praporem.

→více


Minsk: Bývalý student – opozicionista bojuje o návrat na školu

12.7.2007 - Bývalý běloruský student – opozicionista bojuje o možnost návratu na školu. V době, kdy byl ve čtvrtém ročníku, byl vyškrtnut ze seznamu studentů Obchodní akademie. Sám je ale přesvědčen, že to bylo kvůli jeho aktivitám. Spolupracuje totiž s nezávislým Běloruským spolkem novinářů a také sbíral podpisy proti zrušení studentských slev, které nedávno zrušily běloruské úřady.

→více


Anžalika Ahurbaš na koncertě 3. července křičela "Žyvě Biełaruś"      +video

5.7.2007 - Anžalika Ahurbaš, běloruská popstar, na koncertě "Za nezávislé Bělorusko" 3. července na konci svého výstupu křičela Žyvě Biełaruś.

→více


Lukašenko politické vězně nepropustí

4.7.2007 - Běloruský prezident nevyhlásí očekávanou amnestii. A to i přesto, že projekt na její vyhlášení je již připraven. A důvod? Západ nepřistoupil na ústupky vůči jeho režimu.

→více


Běloruští demokraté uctili památku hrdinů      +foto

4.7.2007 - Běloruští demokraté uctili 3. července památku Bělorusů, kteří zahynuli během 2. světové války. Mezinárodní koordinátor Charty 97 Andrej Sannikaŭ, ministr vnějších ekonomických vztahů Běloruska (1994-1999) Michail Marynič a koordinátor Evropejské koalice Mikola Statkievič položili květiny u Věčného ohně na náměstí Vítězství v Minsku. Spolu s vůdci opozice přineslo 150 mladých aktivistů v trikách s nápisem „Za svobodu!“ k pomníku Vítězství košík květin s bílo-červeno-bílou stuhou se slovy „Za svobodu!  Za Bělorusko!“.

→více


Bělorusové slaví Lukašenkův státní svátek      +foto

3.7.2007 - Bělorusko slaví Den nezávislosti. Datum státního svátku se od nástupu Alexandra Lukašenka k moci přesunulo z původního 27. na 3. července, kdy v roce 1944 Rudá armáda osvobodila hlavní město Minsk. Původní datum odkazovalo na den vyhlášení nezávislosti a přijetí nové ústavy v roce 1991.

→více


Bělorusko stojí v otázce základny USA na straně Ruska

3.7.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že se povznese nad ekonomické spory s Ruskem a bude s ním blíže spolupracovat proti plánům Spojených států vybudovat ve východní Evropě protiraketový systém.

→více


Nebyl přijat k vojsku, protože sloužil v jiné armádě

2.7.2007 - Běloruská média se zajímají peripetiemi jednoho černošského obyvatele této země, který nebyl přijat do armády, protože již sloužil v armádě americké.

→více


Běloruský ministr zahraničí: Budovat antiraketovou základnu v Evropě není třeba

2.7.2007 - Běloruský ministr zahraničních věcí Siarhiej Martynaŭ je přesvědčen, že „neexistuje žádná objektivní potřeba výstavby americké protiraketové základny ve Východní Evropě“.

→více


Podle Cháveze jsou Venezuela a Bělorusko „bratry“ proti USA

30.6.2007 - Venezuelský prezident Hugo Chávez označil svou vlast a Bělorusko za „bratry bojující proti světovému impériu“ a vybídl k upevnění vzájemných vztahů společnými hospodářskými projekty. Vůdci obou zemí jsou známi svou kritikou americké politiky.

→více


Měsíc autorského čtení Brno

27.6.2007 - Osmý ročník největšího tuzemského literárního festivalu proběhne v Centru experimentálního divadla v Brně mezi 1. a 31. červencem 2007. Čestným hostem festivalu bude letos běloruská literatura. Návštěvníci festivalu tak budou moci na otevřených produkcích vychutnat tvorbu např. Bogdana Trojaka a Uladzimira Arlova, Michala Viewegha a Aljaksandra Lukašuka, Václava Chocholy a Alese Razanova, Arnošta Goldflama a Leanida Draňko-Majsjuka, Pavla Kohouta i Baryse Pjatroviče, Jakuby Katalpy a Jerzergo Plutowicze, Jáchyma Topola a Makse Ščura a dalších tvůrců zvučných jmen české a běloruské současné literatury.

→více


Tajná mise diktátorova posla

25.6.2007 - Blízký spolupracovník Alexandra Lukašenka Viktor Šejman má odjet do Venezuely se speciálním úkolem – zajistit azyl pro prezidenta.

→více


Lukašenko ze strachu z převratu dělá čistku v aparátu

22.6.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve strachu z palácového převratu terorizuje své podřízené a ve státním aparátu pod pláštíkem boje proti korupci zuří tvrdá čistka. Ve svém dnešním vydání to tvrdí to polský list Gazeta Wyborcza.

→více


16. června - Den solidarity s Běloruskem

14.6.2007 - "Den naší solidarity" se v Praze bude konat 16. června na Křížovnickém náměstí na začátku Karlova mostu. Začátek je v 19:00, prosíme, přijďte všichni v čas. Maximální doba ukončení akce je 21:00 hodin.

→více


Kreml přebírá kontrolu nad běloruskou opozicí

13.6.2007 - Alexandr Lukašenko propouští politické vězně a organizuje koncerty „Za nezávislé Bělorusko“. Vše ze strachu z Ruska. Protože i když Kreml stále podporuje diktátora, tak si současně podmaňuje běloruskou opozici, ve které se nyní odehrává boj o budoucí „startovní pozice“.

→více


Moskva může dostat Minsk na kolena

11.6.2007 - Lukošenkovi dali jasně najevo, že „Gazprom“ chce získat „Beltranshaz“. Tento požadavek nebyl splěn a proto Rusko začalo postupně snižovat finanční podporu Lukašenkova režimu, kterému se podařilo díky dotovaným energetickým surovinám během 10 let zvýšit běloruský hrubý domácí produkt o 80% (čili téměř na dvojnásobek), píše Gazeta.ru.

→více


Šokující video: Zásah běloruské milice                          AKTUALIZOVÁNO

8.6.2007 - Rozhodli jsme se zveřejnit šokující video ze zásahu běloruské milice, které koluje po internetu. Upozorňujeme, že následující záběry jsou drastické. Pokud vám ještě nebylo 18 let, NEPOKRAČUJTE DÁLE!!!

→více


Výzva: Propusťte Andreje Klimaŭa!

8.6.2007 - Opoziční Sjednocená občanská strana vyzvala úřady k propuštění Andreje Klimaŭa na svobodu. Opoziční politik se od 3. dubna nachází ve vězení. Je podezříván z vyzývání ke státnímu převratu. Měl se ho dopustit prostřednictvím internetu.

→více


Minsk: Boj s piráty silnic

8.6.2007 - Běloruská silniční milice zahájila boj proti nedisciplinovaným řidičům. V minském obvodu bude od tohoto víkendu poprvé k hlídání silnic využívat helikoptéru.

→více


Mezinárodní podpora Maladého frontu

7.6.2007 - V průběhu posledních měsíců se od momentu nelegálního zavedení kárného řízení proti aktivistům Maladého frontu v Bělorusku i za hranicemi odehrávají akce na podporu zastavení represí proti běloruské nezávislé mládeži. V Minsku i ve všech větších městech Běloruska mladí lidé masově rozšiřují letáky informující o pronásledování členů Maladého frontu.

→více


Diktátor se změnil. Přestal ministrům tykat

7.6.2007 - Aljaksandr Milinkievič je ikonou běloruské demokratické opozice. Držitel Sacharovovy ceny za přínos lidským právům, kterou uděluje Evropská unie, v rozhovoru pro Aktuálně.cz upozorňuje, že běloruský autoritativní prezident Alexandr Lukašenko je v krizi, protože mu přestaly chodit "dárečky z Moskvy".

→více


Ropovod vedoucí do Česka vyschne, kvůli Lukašenkovi

7.6.2007 - Rusko chce uzavřít ropovod Družba, který mimo jiné zásobuje Polsko, Českou republiku a Slovensko. Moskva uspíšila práce nad stavbou náhradního ropovodu, jenž obejde Bělorusko a ruskou ropu bude přepravovat do vlastního baltského přístavu Primorsk, odkud bude transportována tankery na Západ. Informoval o tom dnes polský list Dziennik.

→více


Běloruská tajná služba zadržela šéfa státní rafinerie

30.5.2007 - Běloruská tajná služba KGB zatkla kvůli podezření z krádeže a zneužívání úřadu ředitele státního energetického podniku Bělněftěchim Aljaksandra Borovského. S odkazem na generální prokuraturu o tom dnes informuje agentura Reuters.

→více


Do Běloruska? Jedině s kondomem

30.5.2007 - Běloruští celníci vyžadují na hraničních přechodech s Polskem, aby se motorizovaný návštěvník prokázal nejen pasem, ale i prezervativem - jinak nebude do země vpuštěn.

→více


Fotografie z procesu s maladafrontovci

29.5.2007 - U soudu minského Sovětského obvodu bylo i dnes rušno. Zatímco uvnitř budovy probíhal proces s maladafrontovci, se před ní opět sešlo několik stovek lidí, aby souzeným vyjádřili solidaritu. Svou podporu sem přišli vyjádřit kamarádi a příbuzní souzených členů Maladého frontu a zástupci evropských zemí. Většinu demonstrantů však tvořili členové Maladého frontu, kteří sem přišli podpořit své kolegy a vyjádřit nesouhlas s nesmyslným paragrafem Trestního zákoníku o "vystupování jménem neregistrované organizace", který byl do právního systému přidán krátce před loňskými prezidentskými volbami.

→více


Aleh Korban: "Rozsudek nebude mít žádný vliv na naši další činnost"

29.5.2007 - Soud minského Sovětského obvodu odsoudil Źmitra Chviedaruka k zaplacení pokuty ve výši 40 základních jednotek ( v přepočtu 12 400 Kč), a Aleha Korbana, Baryse Hareckého a Aljakseje Janušeŭského každého k pokutě rovnající se 30 základním jednotkám (v přepočtu 9 300 Kč). Nastě Palažance soud vyslovil napomenutí. 

→více


Rozdělená opozice bez Milinkieviče chce vyjednávat s diktátorem

29.5.2007 - Asi 900 delegátů se na Kongresu demokratických sil neúspěšně pokoušelo vyřešit dva problémy opozice. Personální a programový.

→více


Dopis Lukašenkovi

29.5.2007 - Přinášíme text dopisu, který včera podepisovali účastnící akce solidarity před běloruskou ambasádou. Připomínáme, že zástupci Běloruské republiky se se zástupci organizátorů akce odmítli setkat a to i přesto, že spolu měli předem domluvenou schůzku. Dopis tedy bude poslán přímo do kanceláře prezidenta v Minsku.

→více


V soudní síni se zrodilo nové, jiné Bělorusko      +foto

29.5.2007 - V pondělí se před soudem minského Sovětského obvodu projednával případ aktivistů Maladého Frontu - Nasťou Pałažankou, Alehem Korbanem, Źmitrem Chviedarukem a Barysem Hareckým. Jsou obviňováni z členství v neregistrované organizaci. Prokurátor navrhl pro mladíky pokutu ve výši, v přepočtu, 7 500 dolarů, a v případě Nasty Pałažanky užití výchovných opatření. Rozsudek bude oznámen dnes. 

→více


Rozhovor s Aljaksejem Janušeŭským

28.5.2007 - Přes Rusko, Ukrajinu a Polsko uprchl devatenáctiletý Aljaksej Janušeŭski na konci dubna z Běloruska do České republiky. Nyní už má v Česku politický azyl. Kdyby zůstal doma, čekal by ho dnes soud s vyhlídkou na dva roky ve vězení.

→více


Akce: Solidarita s Maladafrontovci      +foto

28.5.2007 - V pondělí 25. května se v Praze před běloruskou ambasádou konala akce solidarity se členy Maladého frontu (MF), kteří ten den stanuli v Minsku před soudem, u kterého se zpovídali ze členství v neregistrované organizaci.

→více


Bělorusko: Vedení opozičních sil bez Milinkieviče

28.5.2007 - Aljaksandr Milinkievič se nestal členem vedení běloruských sjednocených opozičních sil. Řekl, že vůbec nepředložil svou kandidaturu. Během kongresu v Minsku delegáti vybrali 45 člennou Politickou radu, která zvolí 4 spolupředsedy.

→více


Běloruská opozice se rozpadla

25.5.2007 - Zhroutily se všechny naděje na sjednocení protivníků běloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Během Kongresu demokratických sil, který začíná zítra, vystoupí nejpopulárnější opoziční politik Aljaksandr Milinkievič proti ostatním stranám, které se obávají jeho sílícího vlivu.

→více


Bělorusové přišli o slevy

24.5.2007 - Spodní komora běloruského parlamentu ve středu přijala zákon, díky kterému přijdou statisíce důchodců, žáků a studentů o slevy, sociální výhody a další státní dotace.

→více


Minsk: Vedra!

24.5.2007 - Rekordní vedra panují v Bělorusku. V úterý padl teplotní rekord starý více než půl století. Ve většině běloruských měst v úterý teplota překročila 30 stupňů Celsia. Běloruská meteorologická služba informovala, že rekordní teploty byly naměřeny ve všech obvodových městech. Nejtepleji bylo v Homelu na jihovýchodě země, kde bylo naměřeno 32 stupňů. Takové vedro nebylo v tomto městě od roku 1949.

→více


Minsk: Slevy zlikvidovány      +foto

24.5.2007 - Spodní komora běloruského parlamentu přijala zákon, který mění pravidla poskytování slev. Díky tomuto zákonu ztratilo právo na slevu mnoho kategorií obyvatel. Část z nich již protestuje.

→více


Bělorusové brání své satelitní antény

24.5.2007 - „Říkají, že jde o ochranu architektury. Ale opravdovou příčinou té akce je boj se svobodnými médii, aby se k nám nedostaly pravdivé informace“ – říkají polskému listu Dziennik Bělorusové. Úředníci prezidenta Lukašenka přikazují sundat satelitní antény, aby nebylo možné sledovat zahraniční stanice.

→více


Lukašenko konfiskuje satelitní antény

23.5.2007 - Alexandr Lukašenko započal další etapu boje o udržení vlády. V Bělorusku byla zavedena blokáda západních televizí. Úředníci režimu chodí po domech a přikazují obyvatelům demontovat satelitní antény – napsal polský Dziennik.

→více


Běloruský nejvyšší soud odmítl odvolání opozičního lídra Aljaksandra Kazulina

23.5.2007 - Běloruský nejvyšší soud včera odmítl odvolání předního opozičního lídra Aljaksandra Kazulina, odsouzeného za organizování protestů proti znovuzvolení Alexandra Lukašenka v loňských prezidentských volbách.

→více


Lukašenko a Ahmadínežád uzavřeli energetickou a politickou dohodu

23.5.2007 - Prezidenti Běloruska a Íránu, oba vyslovení odpůrci Západu, ukončili společná jednání v Minsku, během kterých byla podepsána dlouho vyhledávaná energetická dohoda Íránu s post-sovětskou zemí, která Teherán rovněž ujistila o politické podpoře.

→více


Bělorusko: Dva političtí vězni propuštěni. Další zůstávají ve vězení.

22.5.2007 - Běloruští opozicionisté Pavel Sieviarynec a Mikalaj Statkievič byli po dvou letech propuštěni z vězení. Stalo se tak ještě před uplynutím celého trestu.

→více


Společně proti Západu

22.5.2007 - „Pokládám vás za jednoho ze svých nejlepších přátel.“ Tato slova pronesl včera na adresu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který do Běloruska přicestoval na dvoudenní návštěvu.

→více


Ahmadínežád přijel navštívit Lukašenka

21.5.2007 - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád zahájil dvoudenní návštěvu v Bělorusku. Se svým hostitelem Alexandrem Lukašenkem bude jednat hlavně o íránské ropě a vzájemném obchodu. Oba režimy patří k nejizolovanějším na světě.

→více


Gazprom získá podíl v Bieltransgasu

21.5.2007 - Ruský plynárenský gigant Gazprom v pátek podepsal s Běloruskem dohodu o koupi 12,5 procenta běloruského provozovatele plynovodů Beltransgas. Učinil tak jen několik hodin poté, co obě strany uvedly, že podpis dohody kvůli neshodám odložily. Gazprom bude kupovat 12,5 procenta Beltransgasu každý rok od letoška do roku 2010 a za každý z těchto podílů zaplatí 625 milionů dolarů (13 miliard Kč). Za poloviční podíl v běloruské firmě tak dá celkem 2,5 miliardy dolarů.

→více


Kurapaty – tragické místo běloruské historie

20.5.2007 - Kurapaty (bělorusky Курапаты) je lesní komplex na předměstí Minsku a místo, kde byly zastřeleny a pochovány oběty stalinských represí v Bělorusku.Odhaduje se, že v Kurapatech v letech 1937 – 1940 zahynulo 200 až 300 tisíc představitelů běloruské a polské inteligence a pravoslavných, katolických, muslimských a židovských věřících. V jednom z hrobů byly nalezeny také ostatky polských důstojníků.

→více


Aktivista „Maładého frontu“ požádal v Česku o politický azyl

19.5.2007 - Jeden z obviněných ve věci „Maładého frontu“ Aljaksej Janušeŭski utekl 24. dubna z Běloruska do Česka. Cesta nebyla jednoduchá. Jel přes Rusko, Ukrajinu a Polsko.

→více


Soud nad aktivisty Maładoha Frontu byl přeložen na 28. května

19.5.2007 - V pátek byla aktivistovi Maładoha Frontu Barysu Hareckému na soudu minského Sovětského obvodu předána výzva, aby se dostavil 28. května v 10:00 k soudnímu projednání svého případu. Je obviněn z trestného činu "činnost jménem neregistrované organizace", podle článku 193 Trestního zákoníku Běloruské republiky. Informaci sdělil tiskovému centru Charty `97 mládežnický vůdce Artur Fińkievič.

→více


Milinkievič nebude lídrem opozice

19.5.2007 - Běloruská opozice říká, že jejím hlavním cílem je boj s autoritářským režimem, ale sama se v současné době topí ve vnitřním rozkolu. V konečném důsledku jí hrozí fatální rozpad.

→více


Minsk se naštval na OSN

19.5.2007 - Poté, co Valné shromáždění OSN nevybralo Bělorusko do Rady pro lidská práva, mluvčí běloruského Ministerstva zahraničních věcí Andrej Papaŭ prohlásil, že „OSN je stále častěji určitými státy využíváno k politickým cílům“.

→více


Ahmadínežád navštíví Bělorusko

19.5.2007 - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád navštíví v pondělí a úterý Bělorusko, kde se kromě jiných sejde také s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. V pátek o tom v Minsku informoval mluvčí prezidenta Andrej Papaŭ.

→více


Na Den solidarity vyšly stovky lidí bránit kostel      +foto

18.5.2007 - 16.května, v den běloruské solidarity, se v 19:00  sešla mládež se svíčkami v rukou u kláštera bernardýnů a kostela svatého Josefa v Minsku. Mladí lidé si toto místo vybrali již podruhé ke konání pravidelné akce solidarity, protože městské úřady pokračují v devastaci katolického chrámu, který je unikátní kulturně – historickou památkou.

→více


Bělorusko neprošlo do Rady OSN pro lidská práva

18.5.2007 - Bělorusko, jehož režim Západ považuje za poslední diktaturu v Evropě, neuspělo se svou snahou stát se jedním ze 14 nových členů Rady OSN pro lidská práva. Do rady se naopak dostaly Egypt, Angola či Katar, které aktivisté kvůli porušování lidských práv také kritizují.

V Praze proběhl den solidarity s Běloruskem      +foto

18.5.2007 - Ve středu 16. května proběhla v Praze tradiční akce s názvem Den naší solidarity, která má za cíl vyjádření solidarity s běloruským národem a hlavně se zmizelými členy běloruské opozice, jejich rodinami a přáteli.

→více


Nové přímé spojení Praha - Minsk

16.5.2007 - Lidé se stále více zajímají o země bývalého Sovětského svazu. Svědčí o tom i to, že pražské letiště posílilo své lety do tohoto regionu. Do běloruské metropole bude třikrát týdně létat nová aerolinka Belavia. Cestující tak mohou vybírat ze sedmi spojů do Minsku týdně.

→více


Inspektoři z Běloruska prověří české základny

16.5.2007 - Skupina inspektorů z Běloruska včera přijela do České republiky, aby zkontrolovala vybrané vojenské základny. Bělorusku to umožňuje takzvaný Vídeňský dokument. Během dvou dnů chtějí vidět například letiště v Čáslavi nebo vojenský prostor Brdy.

→více


V Brně proběhne výstava o volbách v Bělorusku 2006

16.5.2007 - Pod záštitou Václava Havla a brněnského primátora Romana Onderky bude v Moravské galerii v Brně od 20. května probíhat výstava „Volby bez volby. Bělorusko – březen 2006“. V červnu se výstava přesune na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity.

→více


Google: Cenzura bude!

16.5.2007 - Podílníci největšího vyhledávacího portálu na světě Google se v hlasování postavili proti návrhu proticenzurních opatření, který vznesl jeden z nich - New York City pension funds

→více


Minsk: Alimenty podle nových zásad

14.5.2007 - Běloruský parlament připravuje zásadní změny ve způsobu výpočtu alimentů. Zatajování výše příjmu, které je v Bělorusku velmi časté, se přestane vyplácet.

→více


Lukašenko: „Barevnou revoluci“ národ odmítne

10.5.2007 - „Pokusy o provedení „barevné revoluce“ se v našem klidném Bělorusku setkají s náležitým odmítnutím ze strany národa“ – řekl ve středu na Náměstí Vítězství v Minsku prezident Alexandr Lukašenko během oslav Dne vítězství nad fašizmem.

→více


V Běloruské televizi se objevily bílo-červeno-bílé národní vlajky

9.5.2007 - Sedmého května hokejisté běloruského národního týmu v posledním zápase druhé fáze mistrovství světa v Rusku prohráli s německým týmem 5:6. Běloruští hokejisté tak na letošním mistrovství skončili na 11. místě. Jak poznamenalo Rádio Svaboda, příznačným bylo, že během přenosu zápasů letošního mistrovství světa bylo možné na tribunách zahlédnout běloruské fanoušky s bílo-červeno-bílými vlajkami. A během zápasu se Slovenskem bílo-červeno-bílá vlajka zavlála přímo nad lavičkou běloruského týmu.

→více


Havel: Bělorusko v Radě pro lidská práva by byl výsměch

9.5.2007 - Bývalý prezident a někdejší disident Václav Havel odsoudil kandidaturu Běloruska do Rady lidských práv OSN. Informoval o tom Jan Marian ze sdružení Občanské Bělorusko, jehož členem je i Havel. K prohlášení odsuzujícímu kandidaturu Běloruska se podle Mariana připojili i další členové zmíněného sdružení - rovněž bývalí disidenti Anna Šabatová, Jan Ruml a také Igor Blažević.

→více


Lukašenko postavil pomník Žukovovi

9.5.2007 - Estonci přemístili z centra své metropole pomník Rudé armády a běloruský režim... právě v Minsku odhalil bystu sovětského maršála Žukova. Běloruský ministr obrany prohlásil: „U nás žádné zúčtování s minulostí nebude!“

→více


„Małady Front“ bude mít soud 30. května

9.5.2007 - Soudní projednávání trestního stíhání proti aktivistům Mladé fronty (Małady Front) Nastasi Palažanky, Aleha Korbana, Zmitra Chvedaruka, Barysi Hareckému a Aljakseji Janušeŭskému začne u Saveckého soudu ve středu 30. května ve 14 hodin ve veřejném soudním zasedání.

→více


Před 8 lety zmizel generál Jury Zacharanka

8.5.2007 - Před osmi lety, 7. května 1999, zmizel bývalý ministr vnitra generál milice Jury Mikalajevič Zacharanka. Oficiální vyšetřování, které je vedeno vládou, doposud nepřineslo žádné výsledky.

→více


Małady Front organizuje ústavodárné shromáždění

7.5.2007 - Členové nezaregistrované organizace Małady Front, o. s. m. (Mladá fronta) dnes pořádají ústavodárné shromáždění. To je nutný postup při oficiálním registrování organizace.

→více


Flash-mob se svobodným tiskem v rukou      +foto

4.5.2007 - Včera v 18:00 minského času na minském náměstí Jakuba Kolase provedla demokratická mládež flash-mob.

→více


V Minsku protestovali před estonským konzulátem

4.5.2007 - Několik desítek členů BRSM (prorežimní Běloruský republikánský svaz mládeže -pozn.SB) a aktivisté veteránských organizací konalo protestní shromáždění před budovou generálního konsulátu Estonska v Minsku.

→více


V Barysavě vzpomínali na hladovou vzpouru roku 1933

4.5.2007 - V Barysavě včra proběhla vzpomínková akce u příležitosti 74. výročí hladových nepokojů. 3. května roku 1933 vyšly hladovějící ženy s dětmi do barysavských ulic a požadovaly od úřadů chléb. K nim se připojili dělníci místní továrny na zápalky Biarezina, kteří vyhlásili stávku.

→více


Maładafrontovce dále vyslýchají v KGB

3.5.2007 - V posledních dvou dnech příslušníci KGB v Minsku i v Salihorsku vyslýchali a nadále vyslýchají více než deset maładafrontovců. Zajímají se o strukturu organizace a o činnost čtyř regionálních aktivistů - Nasty Azarki, Dzianisa Karnova, Paula Krasoŭského a Ivana Šyły. Členové Maładoha frontu soudí, že KGB připravuje nová trestní stíhání proti jejich aktivistům.

→více


Milinkievič o situaci v Bělorusku: Je to barbarství

3.5.2007 - Lídr běloruské demokratické opozice Aljaksandr Milinkievič promluvil na slavnostním shromáždění polských poslanců a senátorů u příležitosti výročí schválení Ústavy 3. května. 3.5.1791 byla v tehdejší Rzeczpospolitě (Řeči pospolité), jejíž součástí bylo Polsko i Bělorusko, jako druhá na světě schválena ústava (první byla ústava americká). Milinkievič poděkoval za podporu, kterou Polsko uděluje Bělorusům bojujícím za svobodu. Lídr běloruských demokratických sil přirovnal situaci ve své zemi k barbarství.

→více


Běloruský boj s terorizmem

30.4.2007 - Běloruská KGB bojuje s teroristy tím, že jim posílá varování.

→více


Literární vědec U. Sodal a jeho manželka zbiti během "Čarnobylskaha šlachu"

27.4.2007 - Známý běloruský literární vědec Uładzimier Sodal je znepokojen zákrokem milice proti pokojným účastníkům průvodu po zakončení akce 26. dubna večer. Sám U. Sodal, kterému bude v tomto roce již 70 let, a jeho manželka byli zbiti poblíž náměstí Bangalore, když se po skončení akce vraceli domů.

→více


Lukašenko řídí v Bělorusku vše. I hokej

27.4.2007 - Prezident Alexander Lukašenko, na Západě často označovaný za posledního diktátora v Evropě, má v Bělorusku na povel všechno včetně sportu. Nyní zatrhl účast běloruského týmu v ruské lize a rozhodl se preferovat mládež.

→více


Smutek Černobylu v naších srdcích

27.4.2007 - 15 tisíc Bělorusů se zúčastnilo akce Černobylský pochod (Čarnobylski šljach), jež se tradičně koná v Minsku 26. dubna. Úřady se na výročí tragédie projevily jako obvykle: celé centrum bylo zablokováno bezpečnostními složkami, náměstí Jakuba Kolase, kde bylo naplánováno shromáždění účastníků pochodu, nejbližší stanice metra byly mimo provoz. Během akce byli lidé mláceni a zastrašováni. Minské úřady dokonce vystavily nebezpečí lidské životy. Demonstranti byli donuceni jít po chodnících v okresu  ulice Surganova, kde se prováděly stavební práce a kde nejen demonstrace ale ani bezpečná procházka  jednoho člověka není možná! Nicméně bez ohledu na všechny překážky vyšli lidé do ulic a jejich počet byl skutečně velký vzhledem ke všem komplikacím, které museli překonat

→více


ČARNOBYLSKI ŠLJACH: Fotoreportáž z ulic Minsku (2. část)

27.4.2007 - Fotografie z ulic Minsku, kde dnes proběhl takzvaný Čarnobylski šljach

→více


„ČARNOBYLSKI ŠLJACH“: Běloruská milice záměrně vystavila nebezpečí lidské životy      +foto

27.4.2007 - Vláda a milice záměrně vystavily nebezpečí životy lidí přítomných na „Černobylské pouti“. Milice a dálniční policie nařizovali lidem jít po chodnících ulice Suchanova, kde právě probíhají stavební práce. Bylo nemožné jít po chodnících: jámy, hory kamene, kusy asfaltu, cihly, stavební technika. Organizátoři akce a přítomní demonstranti několikrát vyzývali velení milice a oddíly zvláštního určení (tzv. SPECNAZ), aby povolili průvod po vozovce ulice, alespoň v těch místech, kde nebylo možné užít chodník. Ale orgány s tvrdohlavostí hraničící s idiotstvím, nahlas, s pomocí megafonů, požadovaly, aby šli lidé po rozbité cestě. Tragédie v Němize minskou milici zřejmě ničemu nenaučila. Tehdy zemřelo 53 lidí a za jejich životy nikdo nenesl odpovědnost.

→více


ČARNOBYLSKI ŠLJACH: Fotoreportáž z ulic Minsku (1. část)

26.4.2007 - Fotografie z ulic Minsku, kde dnes proběhl takzvaný Čarnobylski šljach

→více


ČARNOBYLSKI ŠLJACH – po skončení průvodu speciální oddíly milice (SPECNAZ) brutálně mlátily lidi, desítky zadržených

26.4.2007 - Po skončení dnešní protestní akce „Čarnobylski šljach“ (Černobylská pouť) příslušnici běloruského SPECNAZUu brutálně zmlátili desítky lidí, kteří odcházeli z masové akce. Několik desítek lidí bylo zadrženo.

→více


Běloruská opozice uskuteční „Čarnobylski šljach“

26.4.2007 - Běloruská opozice plánuje v Minsku provést „Čarnobylski šljach“ (Černobylská cesta). Milice varuje účastníky akce před narušováním pořádku ve městě. Jeden z organizátorů Viktar Ivaškievič řekl, že lidé, kteří se akce zúčastní, uctí na konci akce oběti černobylské tragédie 21 minutami ticha. Na 26. dubna připadá 21. výročí výbuchu v atomové elektrárně Černobyl na Ukrajině. Organizátoři vyzývají, aby si účastníci akce s sebou přinesli svíce – informuje portál naviny.by.

→více


USA hrozí zavedením nových sankcí proti Bělorusku

26.4.2007 - Americký diplomat ve středu upozornil Bělorusko, že by Spojené státy proti němu mohly zavést nové sankce, jestli úřady ve čtvrtek znemožní opoziční pochod v Minsku.

→více


Dnes uplynulo 21 let od katastrofy v Černobylu

26.4.2007 - Dnes uplynulo 21 let od katastrofy v atomové elektrárně Černobyl – největší katastrofy v dějinách jaderné energetiky. Doposud není znám přesný počet obětí samotného výbuchu ani následného radioaktivního spadu, který postihl bezmála celou Evropu.

→více


Alexandr Milinkievič nepojede do Bruselu

25.4.2007 - Lídr Politické rady demokratických sil Běloruska Alexandr Milinkievič včera sdělil rádiu Svobodná Evropa – Svoboda, že neuskuteční svou cestu do Bruselu, kam se chystal 27. dubna. Toho dne v Bruselu začíná schůze politických představitelů evropských zemí, vlád a ministrů zahraničí.

→více


Minsk: Alkoholizmus

24.4.2007 - Minská milice vypověděla válku nelegální výrobě alkoholu. Tento rok již v hlavním městě Běloruska zkonfiskovala 43 tun padělaného alkoholu. To je více než za celý minulý rok.

→více


Příbuzní zmizelých příslušníků opozice vyzývají k odmítnutí snah  Běloruska o členství v Radě pro lidská práva OSN

24.4.2007 - Nestátní občanské organizace, příslušnici demokratických hnutí, občané Běloruska vyjadřují své rozhořčení nad snahou běloruské vlády vstoupit do Rady lidských práv Organizace Spojených Národů. Vzápětí po prohlášení, určeném světové veřejnosti, které rozšířilo centrum ochrany lidských práv „Viasna" („Jaro“), přišli s podobným prohlášením příbuzní zmizelých běloruských politiků a novinářů - Zinajda Hančarová, Ulana Zacharenková a Volha Zavadskaja.

→více


Organizátoři "Čarnobylskaha šljachu" se soudí s minskými úřady

23.4.2007 - Organizátoři akce "Čarnobylski šljach" (Černobylská cesta)  - Alaksiej Janukievič, Anatol Sidarevič, Jury Ziankovič a Valancina Palevikova dnes podali soudu minského Moskevského obvodu stížnost proti rozhodnutí minského magistrátu. Tiskovému centru Charty 97 to oznámil zástupce předsedy BNF, Alaksiej Janukievič. Připomeneme, že organizátoři žádali magistrát o povolení konat akci "Čarnobylski šljach" 26. dubna v 18:00 na náměstí Jakuba Kolase. 

→více


Jak vznikly běloruské státní symboly

23.4.2007 - Někteří nepřející a nevzdělaní lidé říkají, že bílo-červeno-bílá vlajka byla vymyšlena fašistickými uzurpátory a erb „Pahonia“ je buď symbolem Litvy, nebo přepracovaným znakem Moskvy (Georgij Pobědonosec - Георгий Победоносец). To se také píše v současných ideologizovaných učebnicích. Jak je to ale s běloruskými historickými symboly doopravdy?

→více


V Bělorusku zakázali další film

20.4.2007 - Americký film "300: Bitva u Thermopyl" Zacka Snydera běžel v Minsku jen dva týdny (od 22. března do 5. dubna) v kinech "Kastryčnik", "Maskva", "Aŭrora" a přinášel dobré tržby.

→více


V Praze proběhla projekce filmu Náměstí

19.4.2007 - Ve středu 18.4.2007 se v Praze na FFUK promítal film Náměstí (Plošča) běloruského režiséra Jurije Chaščevatského. Projekce byla součástí doprovodného programu výstavy fotografií Volby bez volby – Bělorusko, březen 2006. Film pojednává o událostech loňských prezidentských voleb v Bělorusku.

→více


Lukašenko: „Nepoučujte nás jak ošklivé káčátko“

19.4.2007 - Alexandr Lukašenko svolal 12. dubna tiskovou konferenci a odpovídal na dotazy běloruských novinářů. Tradičně se to neobešlo bez halasných prohlášení. Běloruský vůdce slíbil „neprodávat suverenitu Běloruska ani za ropu ani za plyn“, řekl, že Bělorusko v současné době obchoduje více s EU než s Ruskem a „tam jsou naše zájmy“, okomentoval akce 25. března a k podmínkám EU se vyjádřil, že „není třeba nás poučovat, jako bychom byli nějaké ošklivé káčátko“.

→více


Den Solidarity s Běloruskem ve Wrocławi      +foto

17.4.2007 - 16. dubna v 16:00 se zhruba dvě desítky osob sešly na Rynku v centru Wrocławi, aby vyjádřily svou solidaritu s běloruskou opozicí a s politickými vězni a jejich rodinami. Akci pořádali studenti Wrocłavské Univerzity. Mezi účastníky demonstrace byl velký podíl běloruských studentů, vyloučených z vysokých škol v Bělorusku po loňských prezidentských volbách, kdy odmítli uznat volby za pravoplatné a vyšli do ulic Minsku. Průvod asi hodinu kroužil kolem wrocławské radnice, přičemž aktivisté z řad studentů rozdávali kolemjdoucím podomácku vytištěné letáky, obsahující stručnou informaci o účelu Dne Solidarity a situaci v Bělorusku.

→více


Protestní shromáždění solidarity ve Varšavě

17.4.2007 - U sídla běloruské ambasády ve Varšavě se konalo protestní shromáždění na znamení solidarity s rodinami zmizelých běloruských politiků a politických vězňů.

→více


Solidaritou ke svobodě      +foto

17.4.2007 - 16. dubna se v Bělorusku a po světě koná již tradiční Den solidarity s Běloruskem. V Minsku aktivisté včera uspořádali několik akcí, které měly vyjádřit solidaritu s rodinami zmizelých, uvězněných za své názory a občany, postiženými za účast v činnosti opozice. V průběhu dne se na ulicích Minsku i jiných měst objevovaly transparenty s požadavkem osvobození politických vězňů, spolu s portréty zmizelých, obklopenými zapálenými svíčkami.

→více


Vivat Lukašenko, volal kandidát českých komunistů

17.4.2007 - Ministerstvo zahraničí rozmluvilo petičnímu výboru sněmovny plánovanou cestu do Běloruska.

→více


V Praze proběhl den solidarity s Běloruskem      +foto

17.4.2007 - V pondělí 16. dubna proběhla v Praze tradiční akce s názvem Den naší solidarity, která má za cíl vyjádření solidarity s běloruským národem a hlavně se zmizelými členy běloruské opozice, jejich rodinami a přáteli.

→více


Nad hradem Žebrák zavlála běloruská vlajka      +foto

16.4.2007 - V sobotu 14. dubna zavlála nad českým hradem Žebrák běloruská vlajka. Stalo se tak během výletu běloruských a českých studentů.

→více


Minsk: biopaliva nahradí importovanou ropu

13.4.2007 - Bělorusko plánuje snížit spotřebu importované ropy díky produkci biopaliv. Televize ONT informovala, že v průběhu několika let biopaliva nahradí 10 procent momentálně užívaného topného oleje. K jejich produkci má být využita cukrová řepa, obilí a řepka.

→více


Lukašenko kritizuje Rusko

13.4.2007 - Prezident Běloruska zkritizoval Rusko za zvýšení cen energetických surovin. Alexandr Lukašenko také ohlásil stavbu jaderné elektrárny.

→více


Běloruská opozice se připravuje na Kongres

13.4.2007 - Běloruská opozice se pokouší překonat neshody vzniklé po loňských prezidentských volbách. Pomohly tomu rozhovory lídrů opozice, které proběhly v hlavním městě Litvy Vilně. Běloruská média informovala, že se lídři opozice domluvili, že se v květnu musí konat další Kongres Demokratických sil. Do té doby se mají odbýt setkání regionálních aktivistů opozice. V té době se rozhodne, jestli by měl být na Kongresu vybraný jeden lídr opozice se širokými pravomocemi, jak to chce bývalý kandidát na prezidenta Aljaksandr Milinkievič.

→více


Bělorusko odpoví na protiraketové základny v Evropě

13.4.2007 - „Bělorusko se připojí k aktivitám, které mají reagovat na rozmístění částí amerického protiraketového štítu v Evropě“ – prohlásil ve čtvrtek běloruský prezident Alexandr Lukašenko na setkání se zástupci prostředků masové komunikace.

→více


Lukašenko: Nástupcem bude můj třetí syn

13.4.2007 - Běloruský prezident včera oznámil, že jeho nástupcem bude jeho třetí, nejmladší syn. A to i přesto, že oficiálně má běloruský diktátor pouze dva potomky.

→více


Rusko vyhrožuje Bělorusku přerušením kontaktů

13.4.2007 - Alexandr Lukašenko nerozumí, proč je pro Rusko otázka budování  atomové elektrárny v Bělorusku spojena s přerušením kontaktů a Francie požaduje nejdřív svobodu medií. „My pouze vyhlašujeme tendr na stavbu elektrárny. Rusové nám vyhrožují, že přeruší své ekonomické vztahy s námi, pokud nebudeme v této věci spolupracovat právě s nimi,“ – řekl Lukašenko na tiskové konferenci, která se konala ve čtvrtek v Minsku.

→více


KGB šikanuje běloruské studenty za studium v Polsku

12.4.2007 - Běloruská státní bezpečnost zahájila hon na stipendisty programu polské vlády pro mladé Bělorusy, kteří byli vyhozeni ze škol za opoziční aktivitu. Volha Dmitruková, účastnice stipendiálního programu Kalinovského, přijela z Polska domů na Velikonoce. 10. dubna byla v centru Homelu násilně vtáhnuta příslušníky KGB v civilu do neoznačeného automobilu. V rozhovoru pro běloruskou agenturu Bielapan Dmitruková informovala, že jí bylo vyhrožováno a že se jí příslušníci KGB pokoušeli přesvědčit ke spolupráci s tajnými službami.

→více


Minsk: Helsinský výbor zůstane?

12.4.2007 - Běloruské ministerstvo spravedlnosti se obrátilo na Nejvyšší soud, aby se nezabýval věcí likvidace Běloruského Helsinského výboru. Resort nabídl vedení organizace, aby zaplatila zbylou daň ve výši více než 155 miliónů rublů, což odpovídá 75 tisícům dolarů.

→více


Evropa vyzbrojuje specnaz

11.4.2007 - Běloruské ministerstvo vnitra (MV) zaplatilo dodávku nových zbraní pro antiteroristickou jednotku „Almaz“. Šéf resortu Vladimír Naumov také plánuje nákup nového policejního vrtulníku z francouzské produkce.

→více


Poslední ostrov sovětské ekonomiky se potápí

11.4.2007 - Hospodářská reforma není na pořadu dne jen ve střední Evropě. O zásadních změnách se začíná hovořit také v Bělorusku, kde posledních třináct let vládne pevnou rukou Alexandr Lukašenko.

→více


Lukašenko chce v Bělorusku atomové zbraně

5.4.2007 - Běloruský diktátor tvrdí, že jeho armáda je poslední obrannou linií Ruska před USA. Proto chce vyjednávat s Putinem o rozmístění několika startovacích ramp raket s jadernými hlavicemi.

→více


Soud uznal Viačorku vinným, ale neodsoudil ho

4.4.2007 - U oblastního soudu v Minsku skončilo soudní přelíčení s předákem Strany BNF Vincukem Viačorkou.

→více


První zasedání organizačního výboru akce „Čarnobylski šljach“

4.4.2007 - 29. března byl v Minsku sestaven organizační výbor každoroční akce Čarnobylski šljach, která se má konat 26. dubna, v den výročí výbuchu v Černobylské atomové elektrárně.

→více


Bělorusko o Ukrajině

4.4.2007 - Běloruští politici hodnotí rozhodnutí prezidenta Viktora Juščenka o rozpuštění parlamentu různě. Představitel běloruského parlamentu nevyloučil, že současná situace přinese problémy setkání prezidentů Ukrajiny a Běloruska, které je plánované na nejbližší dobu, a které bylo zároveň již několikrát odloženo.

→více


Bělorusko bude těžit ropu ve Venezuele

4.4.2007 - Bělorusko založí spolu s Venezuelou ropnou společnost. Jak informuje běloruská informační agentura BielTa, bude Bělorusko moci na jihoamerickém kontinentu těžit ročně okolo 2 miliónů tun ropy. Dobývání této suroviny by mělo začít v roce 2008. Tímto způsobem se chce Minsk zbavit závislosti na ruských dodávkách.

→více


Den jednoty národů Ruska a Běloruska

4.4.2007 - Minsk a Moskva slavili Den jednoty národů Ruska a Běloruska. Svátek byl zaveden po podpisu smlouvy o vytvoření Jednotného Běloruska a Ruska, která byla podepsána 2. dubna 1996. V roce 1999 byla smlouva přejmenována na „smlouvu o Svazu Ruska a Běloruska“.

→více


Zadržen další opoziční aktivista

4.4.2007 - V Minsku byl zadržen aktivista běloruské opozice Andrej Klimau. Je obviněn z veřejného nabádání k státnímu převratu, za což mu hrozí trest odnětí svobody na jeden až dva roky.

→více


Úřady chtějí, aby opozice platila ochranu Kuropat

4.4.2007 - Oddělení Vnitřní správy minského obvodu vyzvalo „Organizační výbor památky obětí stalinských represí“ k financování ochrany památníku v Kuropatech. Dopis s výzvou, který podepsal zástupce náčelník oblastní milice, obdrželi členové vzpomínaného Organizačního výboru.

→více


Lukašenko: republiku opozici nevydám!

29.3.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že nedá vládu opozici. Prohlásil, že „udělá pořádek“ v řadách zahraničních velvyslanců v Minsku. Dementoval též spekulace o své nemoci.

→více


Lukašenko se přestal skrývat

29.3.2007 - Běloruský prezident se po dvou týdnech, kdy se nikde neukazoval, objevil na televizních obrazovkách. Alexandr Lukašenko při návštěvě minských skláren dementoval informace, že je vážně nemocný.

→více


Běloruské soudy hromadně odsuzují účastníky nedělních demonstrací

27.3.2007 - Běloruské soudy přikročily k hromadnému odsuzování účastníků nedělních demonstrací, konaných u příležitosti Dne Svobody. Úřady vyhrožují soudním procesem i lídrovi sjednocené opozice Aljaksandru Milinkievičovi.

→více


28. března se v Praze bude promítat film Obyčejný prezident

27.3.2007 - Zveme vás na promítání filmu Obyčejný prezident (Jurij Chaščevatskij, 1996), který dokumentuje zvolení Alexandra Lukašenka do funkce prezidenta Běloruska a jeho první kroky v prezidentské kariéře.

→více


Evropská unie podpořila odpůrce Lukašenkova režimu

27.3.2007 - Evropská unie vyzvala Bělorusko k propuštění aktivistů, kteří byli zadrženi při střetech s policií v průběhu demonstrace, která se konala v neděli v Minsku.

→více


Poselství předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa občanům Běloruska

27.3.2007 - Dnes uplynulo padesát let ode dne, kdy se v Římě vizionářská myšlenka sjednocené Evropy začala proměňovat ve skutečnost. Od té doby tato vize od základů změnila evropský kontinent. V místech, která byla mnohokrát drcena válkami, nyní vládne mír a prosperita. Vznikl jedinečný pilíř stability a demokracie, jehož základními stavebními kameny jsou respekt k národní identitě, smířlivost, svoboda a solidarita. EU se navíc stala svébytným subjektem s celosvětovou působností. Na to jsme my Evropané právem hrdí.

→více


Ministerstvo zahraničí vyzývá k propuštění zadržených běloruských demonstrantů

27.3.2007 - Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyzývá běloruské úřady k okamžitému propuštění všech politických vězňů a zadržených osob u příležitosti oslav Dne Svobody. Akce u příležitosti dne vzniku samostatné Běloruské lidové republiky v roce 1918 se konala v neděli v Minsku a přišlo ji podpořit přibližně 15 tisíc demonstrantů nespokojených s vládnoucím režimem Alexandra Lukašenka. Došlo zde k zadržení přibližně 70 představitelů opozičních organizací. Někteří z nich byli napadeni a zbiti.

→více


V Praze a Brně proběhla premiéra filmu Náměstí

26.3.2007 - Ve dvou největších metropolích Česka, Praze a Brně, se včera v rámci oslav běloruského Dne Svobody konala česká premiéra filmu Plošča - náměstí.

→více


25. března: 100 zadržených

26.3.2007 - Milice během oslav národního svátku Den Svobody (nebo také Den Nezávislosti) zatkla celkem sto osob. Seznam zatčených se může ještě rozšířit.

→více


Milice v Minsku mlátila lidi hlava nehlava

26.3.2007 - Milicionáři a členové specnazu brutálně rozehnali shromáždění příznivců opozice. Bezpečnostní síly se střetly s účastníky pochodu zorganizovaného u příležitosti Dne Svobody – svátku, který režim Alexandra Lukašenka neuznává. Zmlátily lídra opozice Aljaksandra Milinkieviče a jeho ženu. Jak informoval Polský rozhlas, byla napadena také polská poslankyně za stranu Právo a Spravedlnost (PiS) Małgorzata Gosiewska a reportérka agentury PAP Bożena Kuzawińska.

→více


Běloruská milice zmlátila lídra opozice

26.3.2007 - Na Říjnovém náměstí, kde demonstrovala opozice, atmosféra houstla každou minutou. Šířila se informace, že milice zmlátila lídra opozice Aljaksandra Milinkieviče. Uniformy v těsném kordonu obstoupily demonstranty. Podle mluvčího Milinkieviče Pavla Mažejky napadli milicionáři Milinkieviče když se snažil pronést proslov.

→více


Nejdůležitější fakta včerejšího dne

26.3.2007 - Přinášíme shrnutí nedůležitějších událostí a faktů včerejšího dne.

→více


V ulicích Minsku protestovalo 10 000 lidí      +foto

26.3.2007 - Více než 10.000 Bělorusů se včera zúčastnilo oslav Dne Nezávislosti v Minsku. 89. výročí Běloruské národní republiky oslavili masovými průvody a mítinky. Akci opozice v Minsku sledovala Evropa, slavící ve stejnou dobu 50. výročí založení Evropské unie. Mezi pozorovateli do Minsku přijeli viceprezident evropského parlamentu, vyslanci europarlamentu, parlamentů Polska, Slovenska, Německa, vůdce Svazu pravých sil (Rusko), vyslanec státní dumy Ruska, přítomní byli velvyslanci EU a USA.

→více


25. březen 1918 - největší událost  běloruské historie

26.3.2007 - 25. března roku 1918  Rada Běloruské lidové republiky vyhlásila, podle rozhodnutí Všeběloruského sjezdu, který se uskutečnil roku 1917, Bělorusko svobodnou a nezávislou demokratickou republikou.. Ve Třetí ústavní listině Rady BNR se psalo: "Od tohoto dne je Běloruská lidová republika vyhlášena svobodným a nezávislým státem". Od té doby je den 25. března národním svátkem běloruského lidu - Dnem Svobody, Dnem Nezávislosti.   

→více


Aljaksandr Milinkievič: „Úřady již částečně uznaly Den nezávislosti“

23.3.2007 - „Fakt, že úřady plánují uspořádat 25. března v Minsku akce pod heslem „Za nezávislou Bělorus!“ podle mě dokazuje to, že částečně uznaly svátek, ale zatím nesou připraveny oslavovat tento den společně s národem.“

→více


Běloruská KGB pacifikuje opozici

22.3.2007 - Státní bezpečnost zahájila akci zastrašování opozičních mládežnických organizací. Již několik dní pokračují v mnoha běloruských městech výslechy aktivistů těchto opozičních organizací. Podle neúplných informací již bylo vyšetřováno více než 50 osob. „Ten počet je zcela určitě vyšší, protože KGB vyslýchá také známé opozicionistů, ale ne všichni o tom chtějí mluvit“ – řekl polskému deníku „Gazeta Wyborcza“ Jauhien Skrabutan, jeden z vyslýchaných.

→více


Den Nezávislosti na náměstí Kalinovského

21.3.2007 - Oslavy Dne Nezávislosti proběhnou 25. března v 12:00 běloruského času na náměstí Kalinovského (Říjnovém náměstí) v Minsku. O tom dnes na tiskové konferenci informovali organizátoři oslav: lídr demokratických sil Aljaksandr Milinkievič, předseda strany Běloruská Národní Fronta Vincuk Viačorka, aktivista běloruské Sociálně demokratické strany Hramada Aleś Straľcoŭ a zástupce předsedy Spojené občanské strany Ihar Šynkaryk.

→více


Bělorusko: nové vysoké tresty pro řidiče

21.3.2007 - Běloruské noviny píší, že od 1. března platný administrační kodex vyvolává řidičům mnoho problémů. Jedná se o přehnaně vysoké pokuty za porušovaní pravidel silničního provozu.

→více


Minsk kritizuje sankce EU

21.3.2007 - Běloruské ministerstvo zahraničních věcí (MZV) negativně zhodnotilo rozhodnutí Evropské unie o prodloužení politických sankcí proti této zemi. Tyto sankce plánují, že více než 40 nejdůležitějších běloruských hodnostářů, v čele s prezidentem Alexandrem Lukašenkem, má pro příští rok zakázaný vstup na území Společenství.

→více


25. března – Za svobodu!

21.3.2007 - Bělorusové pokračují v přípravách oslav 25. března, běloruského národního svátku – Dne Nezávislosti. Během uplynulého víkendu bylo na různá místa běloruského hlavního města vyvěšeno několik nových transparentů s nápisy „Za svobodu! 25.3.“.  Jeden z nich byl připevněn na most nad ulicí Sverdlova, nedaleko od Červenského trhu. Další vyvěsili opoziční aktivisté na  železničním mostě nad ulicí Orlovská. Transparenty v délce 6 metrů byly dobře vidět pro početné chodce a řidiče aut. Nikdo z účastníků akce nebyl zadržen.

→více


Vyšly Piesni Svabody 3
21.3.2007 - 19. března vyšel třetí díl Písní Svobody Stalo se tak symbolicky v den národního protestu na náměsti Kalinovského na jaře 2006 v Minsku.

→vícePředseda Evropského parlamentu: „Oslavy Dne Nezávislosti budou důležitou zkouškou pro Lukašenkův režim“

21.3.2007 - Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering popřál Bělorusům k nadcházejícímu svátku – Dne Nezávislosti, který se bude v zemi slavit 25. března. Předseda Evropského parlamentu o tom napsal v dopisu lídrovi běloruských demokratických sil Aljaksandru Milinkievičovi.

→více


Bělorusko: Úřady nepovolily shromáždění

20.3.2007 - Běloruské úřady nesouhlasily, aby opozice uskutečnila 25. března shromáždění na Říjnovém náměstí v Minsku, kde před rokem stálo stanové městečko protivníků prezidenta Alexandra Lukašenka.

→více


Rusko hrozí omezením importu masa z Běloruska

20.3.2007 - Ruský ministr zemědělství Alexej Gordějev v pondělí pohrozil omezením importu vepřového z Běloruska, jestli Minsk nezlikviduje nelegální reexport.

→více


Už nejsme nadšení, ale realističtí

20.3.2007 - „Přiznáváte svou vinu? Ne. Hesla jsem nevykřikovala a rukama jsem taky nemávala. Že by se pánové milicionáři spletli? Ale na náměstí jste byla? Byla! (Pište: svou vinu přiznala). A co jste tam dělala? Pila jsem čaj. A chodíte pít čaj na Říjnové náměstí ve tři hodiny v noci často? Ani ne, jen v poslední době se mi to párkrát stalo...“ Nakonec se stávám šťastným držitelem rozsudku na 10 dní a záhadného protokolu, kde stojí: Narozena ve městě Ukrajina. Jistě, ne každý má rád Ukrajinu, ale že by to šlo až tak daleko...

→více


Lukašenkovci zastrašují opozici

20.3.2007 - Zatýkání a pronásledování opozice je v Bělorusku na denním pořádku. V posledních dnech se ale situace vyhrotila. Opozice totiž na 25. března chystá oslavy Dne nezávislosti – svátku, který Lukašenkův režim neuznává. „Nátlak na přívržence opozice se stupňuje. Zrovna teď víme o šesti lidech, kterým hrozí až dva roky za členství v nepovolené organizaci,“ uvedl Ales Bialacki z nevládní organizace Viasna.

→více


„Lukašenko si musí vybrat“

20.3.2007 - Naše země patří do Evropy, uvedl v rozhovoru pro LN vůdce běloruské opozice Aljaksandr Milinkievič. Hlavně mladí Bělorusové touží po změnách a jsou připraveni pro to něco udělat.

→více


Dnes v Praze začala výstava o Bělorusku      +foto

19.3.2007 - Slavnostní vernisáží dnes v pražském Karolinu začala výstava s názvem Volby bez Volby - Bělorusko, březen 2006.

→více


Začala akce na Říjnovém náměstí (nám. Kalinovského)     -aktualizováno

19.3.2007 - V 19:05 na náměstí Kalinovského bylo asi 50 lidí, z toho 4 politici (Kaljakin, Ljabedźka, Ljaukovič, Michalievič). Účastníci se vydali na místo, kde se před rokem nacházelo stanové městečko. Čtyři dívky rozprostřely velkou bílo-červeno-bílou vlajku.

→více


60 měst dalo svůj hlas Bělorusům      +foto

19.3.2007 - 60 měst se přidalo k akci "Dej hlas běloruském národu". Lidé ve městech v celé Evropě, Spojených státech a Kanadě vyjadřovali svoji podporu demokratickým změnám v Bělorusku. Akce "Dej hlas běloruskému národu" navazuje na loňské prezidentské volby, které byly administrací prezidenta Lukašenka zfalšovány. Pokud nemohou Bělorusové ve své zemi svobodně rozhodovat, pokud jim jejich režim bere jejich hlasy, pak je na nás, abychom dali my, lidé ze svobodného světa, svůj hlas běloruskému národu.

→více


Volby bez volby: Jak se volil Lukašenko

19.3.2007 - Ve skutečnosti jsem dostal ještě více hlasů, hodnotil běloruský prezident Lukašenko prezidentské volby, od kterých právě uplynul rok. Připomene je výstava.

→více


V Praze proběhla akce Den naší solidarity      +foto

19.3.2007 - Iniciativa Svobodné Bělorusko již tradičně v Praze pořádala akci Den solidarity s Běloruskem. Na akci se sešlo kolem třiceti převážně Čechů a Bělorusů, ale také Ukrajinci a Poláci. Všichni se sešli na Křížovnickém náměstí v sedm hodin večer, aby zapálením svíce svobody y podiskutováním o Bělorusku vyjádřili solidaritu s běloruskými zmizelými politiky, jejich rodinami a přáteli, ale i s politickými vězni a všemi příznivci opozice, které lukašenkův hrůzný režim pronásleduje.

→více


Den Solidarity: 16. březen v Bělorusku a ve světě         +foto

19.3.2007 - V Pátek 16. 3. 2007 proběhl na celém světě Den solidarity s Běloruskem. Přinášíme vám reportáže z průběhu akce v Bělorusku, Polsku, Ukrajině, Bruselu a ve východočeském městě Hradec Králové.

→více


Volby 2006 - kronika událostí

16.3.2007 - Běloruská opozice v neděli večer propásla šanci. Několik tisíc lidí stálo ve sněhové bouři na Říjnovém náměstí v Minsku a čekalo, až se ukáže jejich kandidát Aljaksandr Milinkievič. Vystoupil v bláhové naději volebního boje, maje proti sobě státní aparát autoritativního prezidenta Alexandra Lukašenka, kterému poslušná Centrální volební komise přiznala rekordní výsledek 82,6 procent hlasů.

→více


Polský rock pro svobodné Bělorusko

16.3.2007 - Již podruhé organizuje polská iniciativa Wolna Białoruś (Svobodné Bělorusko), ve spolupráci s městským úřadem a polskou televizí (TVP), koncert "Solidarni z Białorusią" (Solidární s Běloruskem). Svou podporu iniciativě budou manifestovat mimo jiné Maleo Reggae Rockers, Kayah, Kasia Nosowska, Muniek Staszczyk, Robert Brylewski, Lech Janerka, Adam Nowak, Sidney Polak, Janek Pęczak, Vavamuffin, Gutek a Sofa. Vedle polských hvězd vystoupí rovněž běloruští hudebníci. Umělci zazpívají mimo jiné hity Boba Marleye – hudební hymny svobody.

 

→více


Minsk: Zprávu o porušování lidských práv komentovat nebudeme

16.3.2007 - Běloruské ministerstvo zahraničních věcí nebude komentovat zprávu americké Federální vlády o porušování lidských práv. Zpráva obsahuje kritické připomínky na téma situace v Bělorusku.

→více


Lukašenko možná zruší zlatou akcii

16.3.2007 - Běloruská vláda začala zvažovat možnost zrušení institutu takzvané „zlaté akcie“, která jí dává faktickou možnost ovládat i privatizované podniky. Podle některých odborníků jde o první fázi příprav privatizace velkých rozměrů.

→více


16. března - Den solidarity s Běloruskem

15.3.2007 - Iniciativa provádět Den Solidarity vzešla po tom, co 16. září 2005 minská milice rozehnala pokojnou demonstraci a odebrala účastníkům této akce portréty zmizelých politiků a národní vlajky. Toho dne jeden z lídrů hnutí Zubr Nikita Sasim zvedl nad hlavu svou džínovou košili jako symbol protestu proti diktatuře. Od té doby se koná Den Solidarity každého 16. dne v měsíci. Všechny akce konané v tento den jsou také připomínkou čtyřech lidí, kteří položili svůj život za svobodné Bělorusko. Byli jimi Viktar Hančar, Anatolij Krasouski, Jurij Zacharenko a Dmitrij Zavadski. Všichni ze dne na den záhadně zmizeli.

→více


Viačorka již na svobodě

15.3.2007 - Do vězení v Minsku se dostali dva známí činitelé opoziční Strany BNF – Vincuk Viačorka a Viačeslau Siučyk. Byla to demonstrace síly: proti opozicionistům byly vyslány oddíly SPECNAZ (spaciální jednotky milice).

→více


Rok po volbách: Represe pokračují

15.3.2007 - I rok po zmanipulovaných prezidentských volbách končí oponenti prezidenta Alexandra Lukašenka ve vyšetřovací vazbě.

→více


Bělorusko: zatčen lídr opozice Vincuk Viačorka

14.3.2007 - Běloruská milice v úterý večer zatkla jednoho z lídrů opozice Vuncuka Viačorku pravděpodobně za vyzývání k účasti v demokratickými silami plánovaných akcích na oslavu Dne nezávislosti 25.března.

→více


Artur Finkievič: 25. března přijde na náměstí Kalinovského mnoho Bělorusů

14.3.2007 - „Bělorusové vždy slavili Den Nezávislosti masově – průvody a mítinky. V tomto roce Aljaksandr Milinkievič oslovil Alexandra Lukašenka výzvou na společné oslavení svátku.  Považuji to za zcela správné, vzhledem ke vztahům Lukašenka s Ruskem a jeho snahou obrátit se k Evropě.

→více


Setkáme se 25. března na náměstí Kalinovského

14.3.2007 - V Minsku se nadále objevují graffiti, věnované akci, plánované na Den Nezávislosti. Aktivisté „Mladé Fronty“ (Malady front) malují pomocí šablon speciální nápisy u podjezdů a informují lidi o události, která proběhne 25. března ve 12.00 na nám. Kalinovského.

→více


Minsk: omezení v metru

13.3.2007 - Ředitelství minského metra se rozhodlo zavést omezení cestování majitelům měsíčních jízdenek. Od 1. dubna bude jedna jízdenka opravňovat k maximálně 120 jízdám.

→více


Bělorusko: výslechy mladých opozicionistů

13.3.2007 - V Bělorusku jsou do prokuratur na výslechy zváni mladí opozicionisté. Ví se již o minimálně 5 vyzvaných lidech. Podle rádia Svaboda je část výslechů spojena s rozhodnutím KGB o kárném řízení ve věci nelegální činnosti organizace Malady front (Mladá fronta). Mladí aktivisté si myslí, že výzvy k výslechu jsou také spojeny s opoziční demonstrací plánovanou na 25. března – na takzvaný „Den nezávislosti“ (nebo také „Den svobody“).

→více


Prioritou SR v čele RE bude podpora lidských práv a demokracie

13.3.2007 - Prioritou půlročního slovenského předsednictví v Radě Evropy (RE), které začne v listopadu tohoto roku, bude podpora společných základních hodnot, jako jsou lidská práva, právní stát a demokracie.

→více


Mirosław Dębiński: to není cena za film, ale za běloruskou věc

13.3.2007 - Od prvního do osmého března v Praze probíhal mezinárodní festival dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou Jeden Svět. Film polského režiséra Miroslava Debinského „Lekce běloruštiny“ zde získal dvě ocenění. Jednu z cen každoročně udílí porota pod čestným vedením Václava Havla – za film, který značnou mírou přispívá ve věci ochrany lidských práv. Další cena – za nejlepší film v kategorii „Příští generace Evropské Unie“ udílí studentská porota festivalu. V poslední den festivalu Mirosław Dębiński poskytl exkluzivní rozhovor běloruské sekci rádia Svobodná Evropa.

 

→více


Brusel si v březnu připomene Bělorusko

13.3.2007 - Před blížícím se výročím březnových protestů pořádá Kancelář „Za demokratické Bělorusko“ v Bruselu řadu akcí s názvem „Minsk. Náměstí Kalinovského, březen 2006“. Akce probíhají pod patronátem Delegace pro vztahy s Běloruskem v Europarlamentu a při těsné spolupráci s Art United group.

→více


Minsk: Epidemie chřipky

9.3.2007 - V Bělorusku byla v dalších městech vyhlášena epidemie chřipky. Ve Vitebsku, Bobrujsku a Pińsku ve středu chřipkou onemocnělo 20 tisíc lidí. Práh epidemie zde byl překročen šestkrát.

→více


Běloruská KGB se obává puče

8.3.2007 - „Patrioti z KGB“ varují prezidenta Alexandra Lukašenka, že se Kreml připravuje k puči v Minsku a k výměně vůdce státu. „Lukašenko je zděšen zvěstmi, že se mu Kreml rozhodl odebrat vládu a ještě tento rok chce dosáhnout „palácového“ převratu v Minsku“ – píší autoři e-mailu, který dnes obdržela běloruská média, a kteří se podepsali jako „Spolupracovníci KGB a běloruští patrioti“.

→více


Minsk: Mezinárodní den žen

8.3.2007 - Bělorusko dnes slaví Mezinárodní den žen. Stejně jako celý svět. I v Bělorusku ženy nejčastěji dostávají od mužů květiny. Prodávané květiny nejsou levné. Jeden tulipán stojí 3 tisíce rublů, což je asi 35 korun. Růže střední kvality jsou dvakrát dražší. Jelikož je v Bělorusku 8. březen státním svátkem, tak kolegové z práce dávali ženám květy již včera. Dnes růže, tulipány, či v sovětských dobách velmi oblíbené karafiáty, kupují manželé.

→více


25. března na náměstí Kalinovského

7.3.2007 - „Jsem přesvědčen, že datum 25. března bude v kalendáři zvýrazněno červenou barvou. Je to velmi důležité datum v naší historii – přesně v tento den byla vyhlášena nezávislost Běloruska“.

→více


Na náměstí Kalinovského pocítíme ducha svobody

7.3.2007 - „25. března přijdu na náměstí Konstantina Kalinovského spolu s rodinou. Jsem přesvědčena, že v Den Svobody jsou Bělorusové povinni vyjít do ulic. Tomu náměstí tak sedí jméno Konstantina Kalinovského a , mně se zdá, že tam pocítíme ducha svobody... "

→více


Safronov věděl příliš mnoho o zbraních

7.3.2007 - Tomu, že vojenský komentátor „Komiersantu“ Ivan Safronov 2. března vypadl bez cizí pomoci ze čtvrtého patra domu, ve kterém bydlel, nevěří ani vyšetřovatelé.

→více


Minsk: Pozor na ptáky ve městě!

6.3.2007 - Běloruští ornitologové varují před velkým rozmnožením ptáků ve městech. Pouze v Minsku se během uplynulého čtvrtstoletí počet vran, kavek a havranů zdvojnásobil. Internetový deník „Bieloruskije novosti“ tvrdí, že je to výsledek zhoršení sanitárního stavu hlavního města. Městské kontejnery častou nejsou zakryté a v blízkosti města se nacházejí obrovská smetiště. V Minsku každý den nocuje 70 tisíc vran a jejich nejbližších příbuzných. Tři čtvrtiny ptáků během dne odlétá hledat potravu mimo město.

→více


Milinkievič souhlasí s kompromisem

6.3.2007 - Milinkievič se obrátil k  vůdcům stran i k demokratické veřejnosti otevřeným dopisem, ve kterém navrhl najít kompromisní řešení na základě Viačorkových návrhů.

→více


Na Běloruské státní univerzitě opět zvýšili školné

6.3.2007 - Na Běloruské státní univerzitě (BSU) se opět zvedlo školné. Tentokrát se podle nařízení rektora školné v závislosti na specializaci zvýšilo o 30 až 35 USD.

→více


Běloruská opozice blíže kompromisu

5.3.2007 - Během jarního kongresu demokratických sil má být zvolen lídrem opět Aljaksandr Milinkievič. Dříve předsedové opozičních stran navrhovali, aby tato funkce byla tak zvaně rotační.

→více


Akce: Propusťte Kazulina!

5.3.2007 - Aljaksandr Kazulin je běloruským politickým vězněm, jeden z opozičních kandidátů v prezidentských volbách v březnu 2006, již téměř rok zadržovaný úřady v těžkém žaláři. V loutkovém procesu byl odsouzen na 5,5 roku vězení za „chuligánství“ a „organizování shromáždění“, které „narušují veřejný pořádek“.

→více


Lukašenko do Kremlu? To není vtip!

5.3.2007 - V Rusku vzniklo hnutí Lukašenko-2008, které chce příští rok prosadit zvolení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za hlavu ruského státu.

→více


V Praze proběhne výstava o volbách v Bělorusku 2006

5.3.2007 - Pod záštitou Václava Havla a rektora Univerzity Karlovy prof. Václava Hampla bude v pražském Karolinu otevřena výstava „Volby bez volby. Bělorusko – březen 2006“

→více


Pravicová skupina chce Lukašenka za dalšího prezidenta Ruska

5.3.2007 - Ruské ultrapravicové Hnutí proti nelegální imigraci odstartovalo kampaň, jejímž cílem je navrhnout běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na kandidáta do ruských prezidentských voleb.

→více


Lukašenko odmítá sankce USA a nabízí smířlivý tón

5.3.2007 - Bělorusko v pátek odmítlo finanční sankce, které na jeho šest představitelů uvalily minulé úterý Spojené státy, jako nesmyslné. Prezident Alexandr Lukašenko řekl, že jeho země je připravena vztahy s Washingtonem normalizovat. 

→více


Evropa ve věku teenagerů: dva různé světy

5.3.2007 - „Každý rok slavím narozeniny bez otce. Vždycky jsem snil o tom, že je oslavím s ním, ale on byl pokaždé ve vězení,“ říká osmnáctiletý Bělorus Franak na začátku polského dokumentu Lekce běloruštiny. Franak se narodil 26. března 1988. Den před jeho narozeninami běloruská opozice slaví den nezávislosti země, který oficiální Lukašenkovi historici neuznávají. Opozičníci tento den pravidelně vycházejí do ulic protestovat proti vládě svého autoritářského prezidenta a pokaždé jich desítky skončí ve vězení. Stejně jako Frankův otec.

→více


Historie Běloruské lidové fronty (BNR)

27.2.2007 - Běloruská lidová fronta "Obrození" (Strana BNF), byla v Bělorusku první alternativou komunistické straně. BNF vznikla na vlně národního vzmachu, jejímž bezprostřední podnětem se stal objev dvou archeologů, Zianona Paźniaka a Jaŭhiena Šmyhalova, kteří nalezli masové hroby obětí Stalinova režimu v Kurapatech u Minsku. 3. června roku 1988 je v novinách "Litaratura i mastactva" otištěn sensační článek Z. Pazniaka a J. Šmyhalova o masových popravách v Kurapatech. 19. června se koná demonstrace, které se účastní zhruba 10 000 lidí. Vláda je nucena vytvořit komisi pro vyšetřování masových hrobů. 19. 10. 1988 probíhá ustavující schůze běloruského historicko - vzdělávacího spolku památky obětí stalinismu "Martyraloh Biełarusi", jehož zakladateli se stali Svaz spisovatelů, Svaz filmových pracovníků, Svaz umělců a redakce novina "Litaratura i mastactva". Na této schůzi je na návrh Z. Paźniaka vytvořen organizační výbor BNF "Obrození", pojaté jako společensko - politické hnutí za demokratické reformy ve společnosti a obrození běloruského národa, do kterého mohou vstupovat nejen jednotlivci, ale i společenské organizace. Organizační výbor publikoval programové prohlášení, ve kterém popsal cíle hnutí (demokratické reformy, reálná nezávislost Běloruska, národní obrození, lidská práva). Ustavující sjezd BNF, kde bylo přítomno zhruba 400 delegátů, se konal 24 - 25. 6. 1989 ve Vilně (Vilnius), neboť jeho provedení v Minsku nedovolilo prezídium Nejvyššího sovětu BSSR. 

→více


Aleś Mihaljevič: Věřím, že Lukašenko padne do dvou let

27.2.2007 - Bělorusko je nechvalně nazýváno posledním diktátorským režimem Evropy. Podle člena běloruské opozice Aleśe Mihaljeviče ale toto označení nebude platit dlouho.

→více


Vztah EU a Běloruska

21.2.2007 - Ráda bych Vám nyní stručně představila vztahy Evropské unie a Bělorusku. Nejprve nutno zmínit, že vztahy EU-Bělorusko jsou velmi sinusoidní. Někdy to skutečně vypadá, že se schyluje k výhodným bilaterálním dohodám, jindy stojí komunikace na bodu mrazu.

→více


Doba stability asi končí

19.2.2007 - Moskva by se mohla snažit o odstranění běloruského prezidenta, ale vzhledem k blížícím se ruským volbám bude mít v krátkodobém výhledu jiné priority, soudí Jaroslav Šimov z ruské redakce Rádia Svobodná Evropa.

→více


Bělorusko: Vláda uvalila přísné omezení na používání internetu

19.2.2007 - Běloruská vláda ve čtvrtek zpřísnila omezení na používání internetu. Majitelé internetových kaváren a počítačových klubů budou podle nového nařízení povinni zaznamenávat adresy používaných webových stránek a hlásit je bezpečnostním službám. Informovaly o tom vládní zdroje. Kabinet tento krok odůvodňuje potřebou bojovat proti zločinům páchaným během připojení na internet, ale kritické hlasy upozorňují, že jde o další omezení svobody projevu.

→více


Lukašenko se odvrací od Ruska, sází na EU

19.2.2007 - Slovní válka mezi Ruskem a Běloruskem kvůli zvýšení cen plynu a zavedení cel na ropu stále nekončí. "My se vás, medvěda, nebojíme," řekl bojovně Alexandr Lukašenko v pondělním rozhovoru pro stanici Echo Moskvy.

→více


16. února proběhl "Den naší solidarity"    +foto

19.2.2007 - V Praze proběhla další akce v rámci "Dne solidarity s Běloruskem", která se koná na celém světě každého 16. dne v měsíci.

→více


Bělorusko zvýšilo poplatky za tranzit ruské ropy

15.2.2007 - Bělorusko dnes zvýšilo poplatky za tranzit ruské ropy do Evropy o více než 30 procent. Běloruské ministerstvo energetiky uvedlo, že opatření přinese vládě zhruba 50 milionů dolarů ročně. Upozornilo, že jde o první nárůst poplatků za 11 let.

→více


Během valentýnského pochodu zatkla milice třináct lidí

15.2.2007 - Agenti běloruské milice v Minsku ve středu přerušili valentýnský pochod zorganizovaný opozičními aktivisty a zadrželi na něm 13 lidí. Přibližně 200 členů mládežnické organizace Malady Front (Mladá fronta), pochodovalo centrem Minsku při příležitosti valentýnského svátku lásky, mávalo vlajkami Evropské unie a jejích členských zemí, rozdávalo suvenýry a vyzývalo k propuštění kritiků autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

→více


Výročí: Praha je již rok solidární s Běloruskem    +foto

14.2.2007 - V pátek 16.února 2007 v Praze proběhne tradiční akce „Den solidarity s Běloruskem. Tento den tomu bude právě rok, kdy se tato akce organizovaná iniciativou Svobodné Bělorusko konala poprvé.

→více


Bude se na pražské slavistice vyučovat běloruština?

14.2.2007 - Zástupci studentů a akademické obce předali vedení ÚSVS dopis vyzývající k zavedení výuky běloruštiny na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Předávaní dopisu se zúčastnili bělorusistka a překladatelka z běloruštiny Františka Sokolová, novinář běloruské sekce Svobodné Evropy, kandidát věd Jusaś Bušljakoŭ a dva studenti ze studentské iniciativy Svobodné Bělorusko, které přijal vedoucí semináře Východoevropských studií ÚSVS FFUK Marek Příhoda.

→více


Je domluva s Lukašenkem možná?

 14.2.2007 - Tuto otázku si pokládá polský deník „Gazeta Wyborcza“. V posledních dnech Gazeta zveřejnila dva články, jeden s názvem „Domluva s běloruským vládcem není možná“ a „Smlouva s ďáblem ve jménu svobody Běloruska“, ve kterých jsou vyjádřeny diametrálně odlišné názory na tuto otázku.

→více


Vést dialog s Běloruskem? A jak?

9.2.2007 - „Nemluvte se Ruskem o Bělorusku za našimi zády“ – prosí Evropu lídr běloruské opozice. „Budeme mluvit, ale běloruská opozice se nemusí ničeho obávat“ – odpovídá Evropská komise.

→více


16. února - Den solidarity s Běloruskem v Praze

9.2.2007 - Zveme vás na tradiční akci "Den naší Solidarity", která se v Praze koná pravidelně každého šestnáctého dne v měsíci.

"Den naší solidarity" se uskuteční 16. února na Křížovnickém náměstí na začátku Karlova mostu. Začátek je v 19:00, prosíme, přijďte všichni v čas. Maximální doba ukončení akce je 21:00 hodin.

→více


Bělorusko vystaví Rusku účet za Černobyl

9.2.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko plánuje požádat Rusko o odškodnění za katastrofu v jaderné elektrárně Černobyl – informovala o tom ve středu „Niezavisimaja Gazjeta“ s odvoláním na zdroj v Minsku.

→více


Bělorusko: KGB vyslýchá opozici

6.2.2007 - Zmicier Chfedaruk a Aleh Korban z opozičního Maladoha frontu (Mladá fronta) byli převezeni do speciálního vězení KGB. S největší pravděpodobností jim hrozí až tři roky vězení.

→více


Bělorusko začne budovat jadernou elektrárnu za rok

6.2.2007 - Bělorusko plánuje začít se stavbou své první atomové elektrárny v roce 2008 – informoval o tom v pondělí ministr energetiky Aljaksandr Ozerc.

→více


Výzva studentů: Učte nás běloruštinu!

6.2.2007 - Studenti Ústavu slavistických a východoevropských studií  Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (ÚSVS FF UK) vyzvali své vedení, aby zavedlo výuku běloruštiny. Dopis, ve kterém mladí slavisté vyzívají k zavedení výuky tohoto východoslovanského jazyka byl doručen do kanceláře ředitele ÚSVS Doc. PhDr. Rudolfa Chmela, děkana FF UK PhDr. Michala Stehlíka, rektora UK RNDr. Václava Hampla, DrSc., vedoucího Odboru kulturních a krajanských vztahů MZV ČR pana Zdeňka Lyčky a náměstka ministryně MŠMT ČR řídícímu skupinu vědy a vysokého školství prof. PhDr. Petra Matějů, Ph.D.

→více


Bělorusko zvedne poplatky za tranzit ruské ropy

6.2.2007 - Bělorusko zvýší od 15. února poplatky za tranzit ruské ropy přes své území o 30 procent. Informovalo o tom včera běloruské ministerstvo hospodářství. Zvýší se tak i poplatky za přepravu ropy do České republiky.

→více


V Bělorusku pokračuje pronásledování opozičních aktivistů

5.2.2007 - Oddíl speciálních sil milice řízený důstojníky KGB vtrhl včera večer do soukromého bytu v Minsku, kde právě probíhalo zasedání Centrální rady neregistrované opoziční organizace Malady front (Mladá fronta).

→více


Studie: Anarchistické hnutí v Bělorusku

5.2.2007 - Zveřejňujeme studii Paŭluka Kanavalčyka s názvem АНАРХІСТЫЧНЫ РУХ У БЕЛАРУСІ (Anarchistocké hnutí v Bělorusku), která mapuje historii tohoto levicově extremistického hnutí na území Běloruska.

→více


Neznámí pachatelé zničili pomník v Kuropatech

5.2.2007 - V Kuropatech nedaleko Minsku, kde bylo v době stalinovských represí zavražděno 300 tisíc lidí, neznámí pachatelé zničili pomník obětem, takzvanou „Clintonovu lavici“.

→více


Bělorusko ustoupilo od záměru vystěhovat tamější Helsinský výbor

5.2.2007 - Běloruské úřady se pod tlakem mezinárodního společenství, včetně EU a USA, rozhodly ustoupit od svého plánu uzavřít kancelář Běloruského Helsinského výboru v Minsku.

→více


Ve zkratce: Rodině A.Kazulina povolili návštěvu

5.2.2007 - Rodině Aljaksandra Kazulina - jeho manželce a dcerám povolili 3 denní návštěvu ve věznici. Tak se celá rodina mačkala 3 dny v malé cele, ale byli spolu...

→více


Washington odsoudil Minsk za vystěhování Běloruského Helsinského výboru

30.1.2007 - Vláda USA odsoudila rozhodnutí běloruských úřadů, na jehož základě musí Běloruský Helsinský výbor (BHV) opustit pronajaté prostory. Tiskový mluvčí americké vlády Sean McCormack prohlásil, že ve výsledku tohoto rozhodnutí může dojít k „likvidaci nejvýznamnější nevládní organizace, která se zabývá lidskými právy“ v Bělorusku.  

→více


Milinkievič v Bundestagu

29.1.2007 - Lídr sjednocených demokratických sil Aljaksandr Milinkievič se 31. ledna zúčastní několika setkání, rozhovorů a konzultací s poslanci Bundestagu – informovala o tom tisková služba tohoto běloruského politika.

→více


Minsk opět vyhrožuje

29.1.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko chce na ruské společnosti uvalit dodatečné poplatky.

→více


Lukašenko k EU: Buďme přáteli, nastal čas

26.1.2007 - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko si po ukoneční energetického sporu s Ruskem přeje zlepšení vztahů s Evropskou unií.

→více


Minsk: Status mateřského jazyka

26.1.2007 - Od nového akademického roku se běloruština nebude užívat v lékařských, zemědělských a technických akademiích. Přednášky budou konané zásadně v ruštině.

→více


Lukašenko: opozice může normálně fungovat

26.1.2007 - Běloruský prezident řekl, že opozice v jeho zemi může normálně fungovat. V rozhovoru, který udělil německému deníku Die Welt Alexandr Lukašenko současně přiznal, že Bělorusko – jak to vysvětlil – „není připravené mít svobodná média“. Lukašenko vysvětloval, že běloruská opozice není šikanována, ale společnost odmítá její program. Podle jeho názoru Bělorusové nevěří politikům, kteří – jak říká – jsou placeni západními nadacemi.

→více


Polsko slibuje pomoc pro Kazulina

25.1.2007 - Polský Sejm bude požadovat osvobození Kazulina – slyšela včera ve Varšavě Irina Kazulina, žena bývalého kandidáta na prezidenta Běloruska.

→více


Minsk: Tisk o protiraketovém štítu

25.1.2007 - Podle největšího běloruského deníku byla nabídka umístění systému americké protiraketové obrany na území Česka a Polska očekávaná. „Sovětskaja Bělorussija“ píše, že se nedá očekávat, že by Praha a Varšava tuto nabídku odmítla, protože umístění amerického systému může těmto zemím přinést nemalé finanční výhody.

→více


Bush: Amerika chce svobodu pro Kubu a Bělorusko

25.1.2007 - Amerika se i dále bude „vyjadřovat k věci svobody“ v takových zemích, jako jsou Kuba, Bělorusko a Myanmar (bývalá Barma) – řekl prezident Bush ve své zprávě o stavu unie. Ve svém projevu prezident Bush také vyzval k podpoře nové strategie v Iráku.

→více


Lukašenko hledá alternativní zdroje ropy

24.1.2007 - Běloruský prezident si myslí, že je třeba najít alternativní zdroje ropy. Alexandr Lukašenko na vládní konferenci v Novopolocku, na severovýchodě Běloruska, řekl, že rozšíření počtu dodavatelů pomůže dosáhnout rytmické práce a zajistí bezpečí petrochemickým fabrikám v zemi.

→více


Kauza církve Nový Život: Minhorispolkom couvá z pozic…

24.1.2007 - 23. ledna proběhlo další zasedání Nejvyššího správního soudu, na kterém pokračovalo projednávání věci žaloby sboru „Nový život“ proti Minhorispolkomu.

→více


Plyn a ropa - Lukašenkův triumf

24.1.2007 - Uplynulý týden přinesl dosti nečekané rozuzlení bělorusko-ruského sporu o ceny zemního plynu a ropy, který nepříjemně rezonoval i ve státech Evropské unie. Dohodu, na které se usnesli vyjednavači obou stran, je možno interpretovat především jako vítězství prezidenta Lukašenka.

→více


Nechceme zůstat za oponou

23.1.2007 - V časopise Reflex vyšel rozhovor s běloruským opozičním politikem Viktorem Karnienkem, který v prosinci 2006 na pozvání Běloruského centra navštívil Prahu.

→více


Spolupráce Íránu a Běloruska kvete

23.1.2007 - Obě země podepsaly smlouvu o spolupráci v oblasti obrany.

→více


Bělorusko: úřady připravily Helsinský výbor o sídlo

23.1.2007 - Hlavní hospodářské vedení Kanceláře prezidenta informovalo Běloruský Helsinský výbor, že ruší smlouvu o pronájmu kanceláře v budově v ulici K. Libkheta a potřebuje uvolnit místnost do 20. února.

→více


Den solidarity s Běloruskem 16.ledna 2007    +foto

22.1.2007 - Dne 16. ledna 2007 se v Praze konala již tradiční akce podpory běloruskému lidu s názvem Den naší Solidarity.

→více


Předvolební čistka

13.1.2007 - V předvečer komunálních voleb odehrají se v neděli 14. ledna provedly policejní složky po celé zemi, od Brestu do Viciebsku, řadu preventivních zadržení opozičních aktivistů. Zadržení probíhají podle stejného scénaře, jako před prezidentskými volbami v březnu.

→více


Družbou po třech dnech opět teče ropa do Evropy

11.1.2007 - Ruský provozovatel ropovodů Transněfť obnovil po třídenním přerušení dodávky ruské ropy do Evropy. Stalo se tak poté, co Bělorusko ve středu večer vrátilo do ropovodu surovinu, kterou neoprávněně odčerpalo. Oznámil to viceprezident Transněfti Sergej Grigorjev.

→více


16. ledna - Den solidarity s Běloruskem v Praze

11.1.2007 - Zveme vás na tradiční akci "Den naší Solidarity", která se v Praze koná pravidelně každého šestnáctého dne v měsíci.

→více


Kandidáti opozice masově odmítají účast ve volbách

11.1.2007 - Řada demokratických kandidátů na zastupitele do místních sovětů v Mahiljevu, Homeli a Babrujsku odmítla účast ve volbách. Kandidátky Běloruské sociálnědemokratické strany Hramada z Babrujska Taisija Kabančuk a Nadzeja Grynjavickaja oznámily městské volební komisi, že se odmítají zúčastnit voleb. „Naše rozhodnutí bylo vyprovokováno prohlášením prezidenta na tiskové konferenci se zástupci ukrajinských sdělovacích prostředků, kde se mluvilo o falsifikaci prezidentských voleb“, komentovala své rozhodnutí líderka babrujských sociálních demokratů T. Kabančuk. „V našem rozhodnutí nás utvrdil článek „Podrobnosti naší ideologie“ v novinách „Večerní Babrujsk“ v čísle 95, kde zástupce předsedy městského výboru Michail Kovalevič mluví o tom, že opozice nemá šanci na zvolení do místních zastupitelstev. Nechceme se účastnit voleb, kde je předem jasné, kdo se stane zastupitelem a když místní vláda není v rukou zastupitelů, ale prezidentské linie“. O svém rozhodnutí Taisija Kabančuk a Nadzeja Grynjavickaja informovaly  voliče.

→více


Charta’97: Bělorusové se dočkají změn, stejně jako Češi

11.1.2007 - Před 30 lety na počátku ledna byl v západním tisku otištěn text Charty’77, manifestu československých disidentů. Podle dnešního názoru Václava Havla, jednoho z prvních iniciátorů Charty, který se později stal prezidentem, se Charta’77 stala vzorem odporu vůči totalitnímu režimu, který má v rukou všechny silové mechanismy. Zkušenosti Charty kromě Bělorusů převzali také severokorejští, kubánští a barmští disidenti. Zdá se, že Charta přinesla něco, co přežilo epochu krachu komunismu, říká Václav Havel.

→více


Rusové ropu neposílají - půjde ze zásob

10.1.2007 - Ruská společnost Transněfť ropu přes ropovod Družba neposílá. Čeká, až Bělorusko do střední Evropy přepraví 80 tisíc tun ropy, které na začátku sporu zadrželo na svém území. Z Ruska začne ropa proudit nejdříve ve čtvrtek. Ani ropa z Běloruska zatím na Slovensko nedorazila. Běloruský přepravce prý čeká na pokyn Minsku. Až potom vpustí ropu do systému.

→více


Labeďko šikanován milicí

10.1.2007 - Okolo dvou hodin strávil ve stanici milice v Minsku předseda Sjednocené Občanské Strany a zároveň kandidát na radního minské městské části Sovětskaja Anatoľ Labeďko. Politik byl zatčen v okolí náměstí na Komarovce během rozdávání svých předvolebních materiálů vydaných za státní peníze, které má ze zákona přidělen každý kandidát na radního.

→více


Co vlastně dohodli Putin a Lukašenko?

10.1.2007 - Dohodu se podle oznámení úřadu běloruského prezidenta podařilo najít při telefonickém rozhovoru Alexandra Lukašenka s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

→více


Bělorusko ustoupilo. Blíží se konec krize?

10.1.2007 - Běloruská vláda rozhodla o snížení cla na tranzit ruské ropy přes Bělorusko – informoval o tom premiér Siarhiej Sidorski. Moskva v reakci na to informovala, že ještě dnes začnou jednání o obnovení dodávek.

→více


Rusko-běloruský konflikt se prohlubuje

10.1.2007 - Rusko se domáhá zrušení cel za tranzit ropy na Západ a oznamuje, že do té doby bude ropovod Družba uzavřen. Minsk o zrušení cla nechce nic slyšet. Konflikt mezi oběma stranami se vyostřuje. Moskevské jednání skončilo fiaskem.

→více


Rusko hrozí Bělorusku dalšími cly, ropa neteče

10.1.2007 - Spor Ruska s Běloruskem o tranzit ropy se prohlubuje. Rusko podle středečního vydání listu Vedomosti zvažuje uvalení cel na některé běloruské výrobky, protože Bělorusko zavedlo clo na tranzit ruské ropy přes své území a nemíní je zrušit. Moskva se navíc obává, že Minsk by mohl uzavřít dvě ruské základny na svém území.

→více


Dodávky ropy ropovodem „Homeltransniefť Družba“ zastaveny kvůli rusům

9.1.2007 - „Dodávky naftové ropy ropovodem „Homeltransniefť Družba“ byly zastaveny z iniciativy ruské strany“ – řekl agentuře Interfax generální ředitel „Homeltransniefu Družba“ Aleksjej Kosťučenko. „Kategoricky odmítáme informace, které se dříve objevily v médiích, že k zastavení toku ropy ve směru Unieča-Mozyr-Adamovo a Uněča-Mozyr-Brody došlo z rozhodnutí běloruské strany“.

→více


Hrodno: Poteče ruská ropa?

9.1.2007 - Běloruské předsednictvo „Homeltransniefť Družba“ dostalo od Ruska nabídku na obnovení dodávek ropy. Tato firma se zabývá transferem ropy ropovodem Družba.

→více


EU tlačí na Minsk a Moskvu kvůli ropě

9.1.2007 - Tohle nám nedělejte, vzkázali představitelé Evropské unie směrem na východ, odkud v pondělí přestala téct ropa.

→více


Minsk pohrozil Rusku uzavřením plynovodů

29.12.2006 - Bělorusko neumožní Rusku dodávat zemní plyn do Evropy prostřednictvím svých plynovodů, pokud se obě země nedohodnou na budoucích cenách plynu. Ohlásil to ve čtvrtek běloruský premiér Siarhiej Sidorskij. „Pokud bude ruský plynárenský monopol v rokování postupovat nekonstruktivně, tak přirozeně k 1. lednu nová smlouva podepsána nebude. Nemůžeme rozvádět plyn přes Bělorusko bez smlouvy“ – ohlásil Sidorskij pro běloruskou televizi.

→více


Minsk chce Evropě zastavit plyn

29.12.2006 - Rusko chce od začátku příštího roku výrazně zvýšit cenu plynu pro Bělorusko, které ho do dnešní doby kupovalo za přátelsky nízkou cenu.

→více


Gazprom upozornil Evropu na možné výpadky dodávek plynu

29.12.2006 - Ruský plynárenský monopol Gazprom ve středu varoval své odběratele v Evropě před možnými výpadky dodávek, pokud se společnosti nepodaří domluvit s Běloruskem na zvýšení ceny plynu. „Gazprom dnes rozeslal dopisy svým partnerům v Litvě, Polsku a Německu, ve kterých informuje o situaci v souvislosti s Běloruskem a dodávkami plynu“ – oznámil ve středu generální ředitel Gazpromu Alexej Miller.

→více


Rektoři vyzývají Bělorusko k propuštění vězněného Kazulina

20.12.2006 - Česká konference rektorů odsoudila represe, jimž je v Bělorusku vystaven opoziční politik a emeritní rektor Běloruské státní univerzity Aljaksandr Kazulin. Vyzvala běloruské úřady, aby ho okamžitě propustily z vězení. Stejný požadavek by měla podle rektorů vznést také česká diplomacie. O postoji rektorů ČTK informovala tajemnice konference Marie Fojtíkové.

→více


 + Starší články naleznete v ARCHIVUProsíme, umístěte na své stránky naše bannery a podpořte tím naši iniciativu a snahu o demokratické změny v Bělorusku.

 

Velký:

Pro zobrazení našeho banneru na vašich stránkách vložte následující kód:

To display the banner put this code on your webpage:

 

Malý:

Pro zobrazení našeho banneru na vašich stránkách vložte následující kód:

To display the banner put this code on your webpage:

<a href="http://svobodne-belorusko.wz.cz"><img src="http://svobodne-belorusko.wz.cz/maly1.jpg" alt="Svobodne Belorusko"></a>

 

 


TOPlist


Reklama: